Administratīvā procesa pamatjēdziens ir administratīvais akts1. Kaut arī pastāv citas valsts pārvaldes darbības formas (faktiskā rīcība, publisko tiesību līgums), par klasisko darbības veidu tiek uzskatīts administratīvais akts.
Administratīvais akts ir saikne starp materiālajām administratīvajām tiesībām un administratīvā procesa tiesībām. Tāpēc administratīvais akts uzlūkojams ne tikai kā materiālo tiesību daļa, bet vienmēr arī ciešā saistībā ar administratīvā procesa tiesībām :
administratīvais akts ir materiālo administratīvo tiesību sastāvdaļa, jo tas rada vienpusējas saistošas tiesiskās sekas konkrētam tiesību subjektam (personai, komercsabiedrībai), tas konkretizē un iedzīvina abstraktās administratīvo tiesību normas ;
administratīvais akts pieskaitāms administratīvā procesa tiesībām, kuras cita starpā regulē administratīvā akta izdošanu ;
administratīvais akts ir pieskaitāms arī administratīvā tiesas procesa tiesībām, kuras cita starpā, regulē arī administratīvā akta pārsūdzēšanu tiesā .
Administratīvie akti tiek izdoti visās valstīs neatkarīgi no tā vai administratīvais process noregulēts ar normatīvo aktu vai paražu tiesībām, un neatkarīgi no tā, kā tie tiek dēvēti .
Gandrīz jebkuras Eiropas valsts publisko tiesību teorijā kā atsevišķa tiesību nozare vai apakšnozare eksistē administratīvi procesuālās tiesības, kas aplūko arī pamatjēdzienu – administratīvo aktu .
Ar augstāk minēto pamatojas administratīvā akta nozīmīgums administratīvajā procesā.
Autors šajā darbā apskatīs jautājumus par administratīvo aktu, balstoties uz Latvijas spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.…