Valsts, izmantojot savu publisko varu, iejaucas privāto tiesību sfērā, paredzot gan dažādus ierobežojumus, gan arī pārraugot noteiktus privāto tiesību sfēras procesus. Galvenais instruments, kas ir valsts rokās – ir likums. No 2004.gada 1.februāra Latvijā spēkā ir Administratīvā procesa likums, kas, galvenokārt, veidots privātpersonu aizsardzībai.
Ikdienā , kārtojot savas lietas, gan indivīdi, gan juridiskās personas saskaras ar pašvaldību un valsts pārvaldes iestāžu un ierēdņu rīcību, kas parasti attiecībā pret personām izpaužas tām labvēlīga vai nelabvēlīga administratīva akta formā.
Šī darba mērķis ir iepazīstināt personas ar tām būtiskajām likuma prasībām, kurām jāatbilst ikvienam administratīvajam aktam, lai to varētu uzskatīt par tiesisku, kā arī iepazīstināt ar lēmumu pārsūdzēšanas procedūru, vairāk uzmanības veltot pašvaldību izsniegtiem administratīvajiem aktiem, kurus var izmantot savu tiesību aizsardzībai.
Darba uzdevumi ir izpētīt, kas ir administratīvais akts, tā obligātās sastāvdaļas, noskaidrot kādam jābūt administratīvā akta pamatojumam, kā jāformulē uzliktais pienākums, kādi ir administratīvā akts izdošanas termiņi un apstrīdēšanas kārtība.
Darbam ir informatīvs raksturs. Darbā ir izmantota Latvijas Republikas likumdošanas un literatūras un elektronisko resursu, kas komentē attiecīgos normatīvos aktus, pētīšanas metode. …