NOBEIGUMS
Darbā ir noskaidrots administratīvā pārkāpuma jēdziens, detalizēti izpētīts administratīvā pārkāpuma objekts, objektīvā puse, subjekts un subjektīvā puse, apskatīti administratīvās atbildības mērķi, izpētīts administratīvā soda jēdziens, tā veidi un piemērošanas kārtība.
Administratīvās tiesības ir nepieciešamas, lai regulētu sabiedrības attiecības valsts pārvaldes procesā un tās ir cieši saistītas ar citām tiesību nozarēm.
Administratīvā pārkāpuma tiesiskais regulējums noteikts Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kurš tika pieņemts 1985.gada 1.jūlijā un līdz šim brīdim tajā ir veikti 133 grozījumi, izdarītie grozījumi ir fragmentāri, nesistemātiski, grūti interpretējami un piemērojami. Šobrīd Tieslietu ministrija vairākos posmos ir uzsākusi ievērojamu šīs nozares reformu – administratīvo sodu sistēmas un administratīvo pārkāpumu procesa sakārtošanu, kā rezultātā ir izstrādāts jauns Administratīvo pārkāpumu procesa likums, kas iesniegts izskatīšanai Saeimā.
Administratīvās atbildības mērķis ir pakļaut tiesību normu pārkāpēju administratīvajai piespiešanai, audzināt tiesību normu pārkāpēju likuma ievērošanas un sadzīves noteikumu cienīšanas garā un atturēt tiesību normu pārkāpēju, kā arī citas personas no jauna pārkāpumu izdarīšanas.
Pārkāpums var tikt kvalificēts par administratīvo pārkāpumu, ja ir konstatēts tā sastāvs- objekts, objektīvā puse, subjekts un subjektīvā puse. Administratīvā pārkāpuma sastāva pazīmes ir obligātas jebkuram administratīvajam pārkāpumam, bet ja netiek konstatēta kaut viena pazīme, tad nodarījums nevar tikt kvalificēts kā administratīvais pārkāpums. Jāatzīmē, ka pie administratīvās atbildības nav saucamas personas, kas rīkojušās galējās nepieciešamības stāvoklī vai nepieciešamās aizstāvēšanās stāvoklī, kā arī personas, kas administratīvā pārkāpuma izdarīšanas laikā atradušies nepieskaitāmības stāvoklī.
Administratīvajam sodam jābūt pamatotam, taisnīgam un likumīgam, tas ir atbildības līdzeklis un tiek piemērots, lai personu, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu, audzinātu likumu ievērošanas un sadzīves noteikumu cienīšanas garā, kā arī lai tiesību pārkāpējs un citas personas neizdarītu jaunus pārkāpumus. Līdzīgi kriminālsodiem, arī administratīvos sodus iedala pamatsodos un papildsodos. Par vienu administratīvo pārkāpumu var piemērot tikai vienu pamatsodu vai arī vienu pamatsodu un vienu papildsodu.
…