Kašķis.
Ziņas par kašķi sastopamas jau ķīniešu rakstos pirms mūsu ēras, un kašķi itin labi pazīstam arī mēs. Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā kašķa slimnieku skaits arvien pieaug
Kā slimība izpaužas?
Raksturīgākā kašķa pazīme ir stipra nieze, kas pastiprinās naktīs. Pamazām nieze kļūst neciešama. Kasoties ādā iekļūst mikrobi, un pēc kāda laika āda pārklājas ar strutainiem pūslīšiem un krevelēm. Šajā stadijā slimību izārstēt ir jau daudz grūtāk.
Kā slimība izplatās?
Kašķis ir lipīga ādas slimība, kas tiek pārnēsāta, saskaroties ar slimo cilvēku, viņa drēbēm, higiēnas piederumiem un sadzīves priekšmetiem. Kašķi ierosina kašķa ērcīte. Tā ir 0,3 – 0,5 mm liela un atgādina bruņurupuci. Kašķa ērci var pārnest ar apģērbu, gultasveļu, grāmatām, naudu, durvju rokturiem. Ar kašķi var inficēties sabiedriskās vietās, ja neesam raduši bieži mazgāt rokas.
Kā no slimības izsargāties?
Lai izsargātos no kašķa, jāievēro personīgā higiēna – jāmazgā rokas ikreiz, atgriežoties mājās pēc pastaigas, iegriešanās veikalā, sabiedriskās iestādes apmeklējuma. Tāpat nedrīkst aizmirst nomazgāties pēc sporta stundas vai treniņa. Jāizvairās aizņemties sporta apģērbu vai higiēnas piederumus. Ja uz ādas ievēro izsitums vai traucē nieze, vajadzētu doties pie ārsta. Ja ārsts konstatējis kašķi, jāārstējas atbilstoši norādījumiem. Gultas veļa un veļa jāvāra, drēbes pēc mazgāšanas mitras rūpīgi jāizgludina ar karstu gludekli. No kašķa vienlaicīgi jāārstējas arī saslimušā ģimenei.…