Acetons ir bezkrāsains vai iedzeltens viskozs, viegli gaistošs šķidrums ar raksturīgu svaigu, patīkamu metanola - augļu smaržu. Struktūrformula - CH3COCH3 ( C3H6O ). Acetons, jeb dimetilketons ir vienkāršākais, pazīstamākais un svarīgākais ketons (skābekli saturošs organiskais savienojums, kas satur karboksilgrupu, kas saistīta ar diviem ogļūdeņraža atlikumiem).
Ketonus plaši lieto kā acetāta zīda, vinilsveķu pārklājumu, celulozes esteru un ēteru, dažādu sintētisko un dabisko sveķu šķīdinātājus un ir savietojami ar laku vai krāsu komponentēm.
Acetonam, to pārkraujot, piemīt statiskās elektrības veidošanas īpašības – satur sastāvdaļas, kuras var eksplodēt ( jutīgas pret berzi).
Acetonu plaši lieto kā šķīdinātāju, sevišķi nitrocelulozes, acetilcelulozes un acetilēna šķīdināšanai. Acetons ir daudzu laku un krāsu komplekso šķīdinātāju sastāvdaļa. Piemēram, acetons ir galvenā sastāvdaļa vairākos tehnikā un sadzīvē lietojamos šķīdinātājos: P-4, P4A, P5; P5A; 646; 647, 648 un 649. Acetonu lieto arī vairāku sintētisko polimēru (piemēram, polistirola, epoksīdu sveķu, polimetilmetakrilāta jeb organiskā stikla, hlorkaučuka u.c.) šķīdināšanai, lai veidotu līmes. To lieto arī dabas produktu šķīdināšanai, piemēram, ļoti plaši to izmanto dabisko sveķu (priedes u.c. koku) šķīdināšanai, lai tālāk iegūtu farmācijā un medicīnā izmantojamos produktus.
Acetons ir vērtīga izejviela daudzu organisku savienojumu iegūšanai (organiskā sintēzē). Piemēram, to izmanto etiķskābes anhidrīda, acetonciānhidrīda, difenilpropāna u.c. savienojumu sintēzē.…