SECINĀJUMI
1. Akciju sabiedrība A/S „Lauma” saskaņā ar LR likuma "Par piesārņojumu" 20.pantu ir nepieciešams saņemt tieši A kategorijas darbības atļauju.
2. Uzņēmums ir sagatavojis speciālu bukletu, lai liepājniekus iepazīstinātu ar centieniem un iecerēm videi draudzīgas ražošanas veidošanā. Bukletā dots koncentrēts pārskats par A/S „Laumas” darbību, materiāliem un resursiem, uzskaitīti arī pasākumi, kādi jau veikti un kādi plānoti, lai samazinātu ražošanas kaitīgo ietekmi uz vidi. Kā uzsvērts bukletā, liela uzmanība uzņēmumā pievērsta elektroenerģijas lietošanas samazināšanai, uzstādot ekonomiskas elektroierīces, apgaismojuma ķermeņus un jaudīgas iekārtas.
3. Ražošanas procesos pielieto ķimikālijas un izvada piesārņotus notekūdeņus. Savām vajadzībām uzņēmums ražo arī siltumenerģiju (tvaiku, karsto ūdeni) un iegūst pazemes ūdeni ražošanas procesiem un SIA “Liepājas ūdens” vajadzībām.
4. Bīstamās ķīmiskās vielas un produkti tiek pielietoti tikai krāsošanas un balināšanas procesā. Kaitīgās krāsvielas pakāpeniski tiek nomainītas ar mazāk kaitīgām, kas nesatur aizliegtos amīnus un hlororganiskos pārnēsātājus. Hloru saturošie balinātāji uzņēmumā netiek izmantoti. Visām ķīmiskajām vielām uz ķīmiskajiem produktiem ir drošības datu lapas. Krāsošanas – apdares procesos tiek izmantotas ķīmiskās vielas, kuras pēc standarta prasībām skaitās, kā vides draudzīgas.
5. Nozīmīgākās kaitīgo vielu emisijas notiek gaisā un notekūdeņos. Uzņēmuma rūpnieciskos notekūdeņus, kuri sākumā satur dažādus piesārņojumu, vispirms attīra vietējās attīrīšanas iekārtās un pēc tam novada uz pilsētas attīrīšanas iekārtām, kur veic to pilnīgu attīrīšanu. (Shēmu sk. pielikumā nr. 5) Galvenais atmosfēras gaisa piesārņojošo emisiju avots A/S „Lauma” ir katlu mājas dūmenis. Pārējie gaisa piesārņojuma avoti – gaisa kondicionēšanas, kā arī žāvēšanas mašīnas un citu emisijas avotu nosūces ventilācija, ievērojami mazāki. Gaisa kondicionēšanas sistēmā dzesēšanai tiek izmantots freons, kurš ir atmosfēras ozona slāni noārdoša viela.
6. A/S „Laumas” katlumājā par kurināmo pašreiz izmanto dabasgāzi, kas ir viens no videi un cilvēku veselībai vismazāk kaitīgajiem kurināmajiem. Kamēr kā kurināmo izmantoja mazutu, izmešu daudzums gaisā bija 454 tonnas gadā, bet, kad sāka izmantot dabas gāzi, šis rādītājs samazinājās līdz 97 tonnām gadā.
7. Uzņēmuma darbības gaitā rodas arī dažādi cietie atkritumi. Atkarībā no specifikas gruži tiek vesti vai uz izgāztuvi, vai nodoti otrreizējai pārstrādei. Ķīmiskos atkritumus glabā konteineros uzņēmuma teritorijā, bet luminiscējošās lampas nodod demerkurizācijai.
…