Secinājumi
1. Pirmsskolas vecuma bērnu runas attīstība ir viens no bērnudārza uzdevumiem, vārda krājuma paplašināšana ir viens no apakšuzdevumiem mērķa sasniegšanai – bērna stāstītprasmes veidošanai.
2. Tieši pirms skolas, 5-6 gadu vecumā, tiek veidota bērna attieksme pret tiem pieaugušajiem, kuri turpmāk būs nozīmīgi viņu dzīvē, t. i., skolotājiem un audzinātājiem.Bērna attīstība līdz 7 gadiem ir personības attīstības nozīmīgākais posms.
3. Bērns savu vārdu krājumu paplašina dažādos veidos - gan tieši (mācoties), gan netieši (dzirdot un iegaumējot apkārtējo runu). Kā novērots, bērni ir ļoti zinātkāri, tādēļ viņu galvenais vārdu krājuma paplašināšanas avots saistās galvenokārt ar aktīvo darbību rotaļās, kuras laikā viņi izzin apkārtējo pasauli.
4. Rotaļa ir vadošais pirmsskolas vecuma bērnu darbības veids. Runas attīstīšanā jābalstās uz zināšanām, kuras bērni ir apguvuši, iepazīstoties ar apkārtni un sabiedriskās dzīves norisēm. Runas attīstībai un vārdu krājuma bagātināšanai īpaša vērība jāvelta gan nodarbībās, gan ikdienas dzīvē – ārpusnodarbību laikā.
5. Bērna runas attīstību lielā mērā sekmē pirmsskolas iestādes pedagogi, bet ļoti svarīga loma ir ģimenei. Tādēļ pirmsskolas pedagogiem regulāri jāsadarbojas ar bērnu vecākiem kopīgu mērķu sasniegšanā – pirmsskolēna sekmīgā sagatavošanā skolai.
…