3-Aminopropānsulfonskābju betaīni. Kalniete D., zinātniskais vadītājs Dr. habil.chem., prof. Zicmanis A. Bakalaura darbs, 36 lappuses, 7 attēli, 6 tabulas, 8 literatūras avoti, 7 pielikumi. Latviešu valodā.
JONU ŠĶIDRUMI AMINOPROPĀNSULFONĀTI, KNĒVENĀGELA KONDENSĀCIJAS REAKCIJAS, FENILALANĪNA DEKARBOKSILĒŠANA, ISS , 1H KMR SPEKTRI
Iegūti pieci 3-aminopropānsulfonskābju betaīni, kuri ir amonija katjona un sulfonāta anjona iekšējā sāls tipa savienojumi. Veiktas piecas benzaldehīda Knēvenāgela kondensācijas reakcijas ar malonskābi zemāk kūstošos jonu šķidrumos. Pārbaudīta iegūtā 3-[3-heptilimidazolio(1)]-propānsulfonāta, spēja darboties pašam kā katalizatoram Knēvenāgela kondensācijas reakcijā. Analizēti 1H KMR un IS spektri iegūtajiem 3-aminopropānsulfonskābju betaīniem.
Sakarā ar apkārtējās vides piesārņojumu, aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta ekoloģiski tīru produktu un videi draudzīgu materiālu ražošanai. Pēdējos gados zinātnieki cenšas izstrādāt jaunas metodes, lai radītu arī alternatīvus šķīdinātājus, kuri būtu videi daudz draudzīgāki par līdzšinējiem. Tādējādi mūsdienās pastiprināta uzmanība ir pievērsta jonu šķidrumiem – alternatīviem šķīdinātājiem.
Jonu šķidrumi ir sāļi, kuru kušanas temperatūra ir zemāka par ūdens vārīšanās temperatūru (< 100 oC). Liela daļa jonu šķidrumi istabas temperatūrā ir šķidras bezkrāsainas vielas, kuri sastāv no anjona un katjona vienas molekulas ietvaros. Atšķirībā no lielas daļas organisko šķīdinātāju, tie nav viegli iztvaikojoši, turklāt jonu šķidrumiem piemīt spēja darboties kā katalizatoriem.
Darba mērķis ir:
1.Sintezēt 3-aminopropānsulfonskābju betaīnus, kuri ir amonija katjona un sulfonāta anjona jonu tipa savienojumi vienas molekulas ietvaros.
2.Noskaidrot, kā amonija katjona alkilķēdes pagarināšana ietekmē šo savienojumu kušanas temperatūras.…