Izpratne par mūsdienu sabiedrības modeļiem un attīstības tendencēm ir saistīta ar izpratni par šķēršļiem, grūtībām un novirzēm tās funkcionēšanā. Neizbēgamas sociālās attīstības pretrunas, sabiedrības, grupu un indivīdu funkcionēšanas sociālo normu neievērošana noved pie situācijām, kas tieši vai netieši ietekmē katru cilvēku un prasa kopīgus centienus to pārvarēšanai. Šādas situācijas var raksturot ar jēdzienu "sabiedrības sociālās problēmas"
Eksistē vispārpieņemts uzskats, ka mūsdienu sabiedrība ir piepildīta ar dažādām problēmām, ieskaitot sociāla rakstura problēmas. No nespeciālista viedokļa personiskas problēmas sarežģī viņa paša dzīvi, un tās var pilnībā vai daļēji atrisināt patstāvīgi, vai arī pēc palīdzības un padoma varat vērsties pie draugiem, kolēģiem, radiem vai profesionāļa. Sociālo problēmu risināšana ir daudz grūtāka. Tie attiecas ne tikai uz vienu indivīdu, bet uz visu sabiedrību kopumā, ārkārtas gadījumā uz atsevišķām sociālām grupām.
Starp visām mūsdienu Latvijas sabiedrībā pastāvošajām problēmām īpašu vietu ieņem globālās, kas aptver visu pasauli un visus zemeslodes iedzīvotājus. Tās ietver vides problēmas, kara un miera problēmas, terorismu un cīņu pret to, nabadzību, bezdarbu, badu, pārapdzīvotību utt. Ir vairākas problēmu grupas, kas raksturīgas tikai noteiktām pasaules daļām, valstīm un reģioniem.