XVIII. gadsimta beigās Francija, paliekot pie absolūtās monarhijas, kļuva par Eiropas visvarenāko valsti. Piektā daļa eiropiešu tolaik dzīvoja Francijā. Bet ne jau tāpēc Lielā Franču revolūcija piesaistīja visas Eiropas uzmanību. Franču revolūcijai ir ļoti liela nozīme visas pasaules vēsturē (ne par velti tieši ar šo notikumu beidzās Jaunie laiki). Revolūcijas filozofiskie ideāli un politiskā realitāte atbalsoja problēmas un konfliktus, kas eiropiešus nodarbināja jau vairākus desmitus gadus.
Lielās Franču revolūcijas iemesli un tās sekas.
Absolūtisms bija izvērties par kontinentālās aristokrātijas lāstu, jo nepielūdzami atsavināja augstmaņiem viņu sensenās privilēģijas. Arvien lielākus zaudējumus tas sagādāja arī Eiropas uzņēmējiem, kuri senāk merkantīlisku iejaukšanos bija pacietuši, taču tagad absolūtismu izjuta kā slogu un šķērsli ceļā uz ilgoto ekonomisko neatkarību.
Lielās Franču revolūcijas galvenie iemesli bija vispirms, cīņa ar privilēģijām. Gan apgabali, gan daži sabiedrības grupējumi negribēja atsacīties no tā dēvētajām brīvībām, no tiesībām risināt savas iekšējās problēmas bez iejaukšanās no valsts puses. Otrkārt, Luija XV valdīšanas laika sākumposmā kā privileģēti un neatkarīgi varas orgāni no jauna sevi pieteica parlamenti – likumdošanas reģistru tiesas.…