-
11.d klases skolēnu personvārdu izpēte
Valoda ir radusies sabiedrībā, tā pastāv un attīstās sabiedrībā. Bez tās nav iedomājama cilvēces tālākā virzība. Nenoliedzami valoda ir sarežģīta parādība. Tai piemīt daudzas pazīmes, kas izriet no pašas valodas uzbūves. Tās ir valodas iekšējās pazīmes un atklājamas, pētījot pašu valodu. Bez tam valoda saistīta ar objektīvo īstenību, ar visu, kas ir ārpus valodas. Šīs sakarības veido valodas ārējās pazīmes. Raksturojot valodu, tās būtību, jāņem vērā gan viena, gan otra valodas pazīmju grupa. Iepazīstot valodas saistību ar citām parādībām, gūstam dziļāku ieskatu pašas valodas būtībā, kā arī pamatojumu tam, kādēļ cilvēcei tik liela interese par valodu.
Pirmatnējā sabiedrība bija laiks, kad cilvēks nepretstatīja sevi citiem un nesajuta vajadzību ar savu vārdu norobežot sevi no kolektīva. Pamazām cilvēks sāka individualizēt sevi un citus, sāka nodalīt tēvu, māti, radus un citus pazīstamos, bet vārdos vēl tos nesauca. Valodas un sabiedrības attīstības gaitā izveidojās radniecības terminoloģija, un pēc individuālām pazīmēm ikvienam cilvēkam tika piešķirts īpašs nosaukums – vārds. No konkrētiem nosaukumiem izveidojās abstrakti nosaukumi, kas neatspoguļoja priekšstatus par priekšmeta pazīmēm, bet tikai to nosauca. Tā radās īpašvārdi, kas zaudējuši sākotnējo leksisko nozīmi un ir pilnīgi individuāli. [Siliņš,3,10]
Par individuāliem personvārdiem izvēlējās tos apkārtējās vides objektu nosaukumus, kuri pēc primitīvo cilvēku uzskaties, iemiesoja dzīvības spēku. Piemēram, koki, uguns, ūdens, spīdekļi vai akmeņi. [Siliņš,3,11].
Ir dažādas valodas un katrai valodai ir savi personvārdi. Katras tautas personvārdi ir saistīti gan ar tautas tradīcijām, gan ar vēsturiskām pārmaiņām tās dzīvē. Daudzi personvārdi cēlušies no sugas vārdiem, un stingru robežu no vieniem uz otriem novilkt nevar. Sugas vārdiem pārejot īpašvārdos, notiek nemanāma pāreja no vienas kategorijas otrā. Ja kādai lietai tiek dots individuāls nosaukums, tad rodas īpašvārds. Turpretim, ja kādu īpašvārdu vispārinoši lieto daudzskaitlī daudzu objektu nosaukšanai, tas var pārvērsties par sugas vārdu. Cilvēka vārds jeb priekšvārds atšķirībā no daudziem citiem vārdiem (vietu un parādību nosaukumiem) saistās ar noteiktu cilvēku un ir individuāli, vēsturiski, sociāli un juridiski nosacīts. …
Izvēlējos pētīt klasesbiedru personvārdus, jo, manuprāt, tā ir pietiekami svarīga un mūsdienās tā kļūst aktuāla, lai gan līdz šim tai ticis pievērsts pārāk maz vērības. Uzskatu, ka cilvēkiem ir jāizpēta savs vārds un vārds, kuru viņi liek savam bērnam. Mani darba mērķi: • izpētīt personvārdu, to izcelsmi; • izpētīt personvārdu vēsturi; • izpētīt personvārdu psiholoģiskā raksturojuma atbilstību konkrētai personai. Pētot klasesbiedru personvārdus, to izcelsmi un psiholoģiskā skaidrojuma atbilstību, pārsvarā izmantoju K.Siliņa „Latviešu personvārdu vārdnīcu”, A. Klevcova un D. Fejaņina „Vārds. Raksturs. Liktenis.”, izmantoju arī interneta adreses http://www.pmlp.gov.lv, http://www.lemon.lv. Pētīju onomastikas nozari, kas pēta personvārdus, to cilmi, struktūru un semantiku, sociālās un nacionālās īpatnības. Pētīju personvārdu morfoloģiskās un fonētiskās īpatnības. Izpētīju arī vārdu cilmi – no kāda vārda radies, kad un kur pirmo reizi fiksēts un kurā gadā kalendārā ierakstīts. No tā secināju arī vai vārds ir aizgūts vai mantots. Pēc tam pētīju desmit klasesbiedru personvārdu skaidrojumu atbilstību paša raksturam. Izveidoju anketas un aptaujāju 20 savas klases skolēnus. Viņi atzīmēja īpašības, kuras, viņuprāt, piemīt attiecīgajam skolēnam. Izpētīju, ka 64% aptaujas rezultātu sakrīt ar psiholoģiskajiem skaidrojumiem, ka 19% nesakrīt, bet 17% daļēji sakrīt. Vēl izpētīju, ka aizgūti vārdi ir 92% no manu klasesbiedru vārdiem, bet 8% ir mantoti vārdi. Mans darbs ir 25 lapaspušu garš, ieskaitot pielikumu. Pielikumā ir rakstīts klasesbiedru alfabētiskais rādītājs. Tas i 2 lapaspušu garš. Galvenajā daļā ievietotas arī divas diagrammas.
- 11.d klases skolēnu personvārdu izpēte
- Latviešu valodas izpēte
- Latviešu valodas mācību grāmata vidusskolas klasēs
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Latviešu valodas izpēte
Referāts vidusskolai9
-
Latviešu valodas mācību grāmata vidusskolas klasēs
Referāts vidusskolai5
-
Būtiskākās stila kļūdas pamatskolas skolēnu rakstu valodā
Referāts vidusskolai9
-
Frazeoloģismi skolēnu vidū
Referāts vidusskolai11
Novērtēts! -
Literārā valoda un raksturīgākās stila kļūdas skolēnu rakstu darbos
Referāts vidusskolai5