Vispārīgas ziņas
Ziemeļamerika ir 3 lielākais kontinents pasaulē un 4 lielākais - pēc iedzīvotāju skaita. Tas pilnībā atrodas ziemeļu puslodē. 25.3 mlj., km2 lielā teritorija iestiepjas tālu arktiskajos apgabalos, savukārt dienvidos Centrālamerika savieno to ar Dienvidameriku. Kontinentā ir 3 lielas valstis: Kanāda, ASV, Meksika un vairākas mazas Centrālamerikas valstis.
Ziemeļaustrumos atrodas Apalaču kalni, rietumos - Klinšu kalni, bet vidusdaļā lielāko teritoriju aizņem Lielie līdzenumi, kuros plašu teritoriju aizņem prērijas. Šeit vasarā ir karsts, bet ziemā ir sniegs un valda aukstums. Koku ir maz, pārsvarā tie aug gar upēm un pie ezeriem. Kādreiz šos līdzenumus klāja zāle un tajos ganījās miljoniem bizonu. Šodien tikai pavisam neliela prērijas teritorija ir saglabājusi sākotnējo izskatu, jo visur citur ierīkoti tīrumi, kuros fermeri audzē kviešus.
Kontinenta galējajās dienvidu daļās, relatīvi mazajā apgabalā sauktā par Centrālameriku, ir valstis: Beliza, Kostarika, Salvadora, Gvatemala, Hondurasa, Nikaragva un Panama.
Iedzīvotāji
No 445 mlj., Z-Amerikas iedzīvotāju vairums dzīvo lielpilsētās. Ekonomiskā ziņā kontinentā dominē ASV, kas pašlaik ir bagātākā un ietekmīgākā valsts pasaulē. Centrālamerikas valstis ir nabadzīgākas, ekonomiski diezgan stipri atkarīgas no tirdzniecības ar ASV, mazāk ar Kanādu un Meksiku.
Agrāk Ziemeļameriku izklaidus apdzīvoja tās pirmiedzīvotāji. Tagad vairākums iedzīvotāju ir ieceļotāji, kas atbraukuši pēdējo 400 gadu laikā. Mūsdienās gan pēc iedzīvotāju skaita, gan ekonomikas attīstības līmeņa kontinentā dominē ASV – pasaules bagātākā valsts. Kanāda aizņem plašu teritoriju kontinenta ziemeļos, un valsts lielākajā daļā valda auksts un skarbs klimats. Tādēļ Kanādā ir mazs apdzīvojuma blīvums. Abas valstis kādreiz bija Britu kolonijas, un arī tagad to iedzīvotāji galvenokārt runā angliski. Savukārt Meksikā runā spāņu valodā, jo tā bija Spānijas kolonija. Meksika ir relatīvi nabadzīga valsts, lai gan tai ir milzīgi naftas un dabasgāzes krājumi.…