11.SLAIDS
Kontrolētā drenāža ir divpusējās mitruma regulēšanas konstrukcijas drenu kontrolakās vai uz drenu kolektoru iztekām.
Kontrolētā drenāža ir ūdens apsaimniekošanas pasākums, kas regulē liekā mitruma novadīšanu no lauksaimniecības lauka, izmantojot kontrolaku ar manuāli vai automātiski regulējamiem aizvariem. Kontrolētās drenāžas galvenais uzdevums ir nodrošināt drenu noteces aizturēšanu un gruntsūdens līmeņa uzstādinājumu ietekmētajā platībā. Ūdens līmeņa regulēšanas konstrukciju visbiežāk izvieto uz drenu sistēmu vai kolektoru iztekām vai iespējami tuvu pirms ūdens novadīšanas atklātā gultnē.
13.SLAIDS
Mākslīgie mitrāji ir mākslīgi veidoti mitrāji ūdens piesārņojuma piesaistei ar virszemes vai pazemes plūsmu.
Mākslīgais mitrājs ir cilvēka veidota ūdens ekosistēma, kuras uzdevums ir nodrošināt dabisko ūdens pašattīrīšanās procesu norisi un sekmēt augu barības vielu, suspendēto vielu un citu piesārņojošo vielu samazinājumu ūdenī.
Atkarībā no ūdens plūsmas režīma mākslīgos mitrājus iedala virszemes plūsmas
(redzama atklāta ūdens virsma), pazemes plūsmas (atklāta ūdens virsma nav redzama) un kombinētas plūsmas (apvienoti virszemes un pazemes plūsmas elementi).
Virszemes plūsmas mitrāji var būt seklas vai padziļinātas ūdenstilpnes, kurām
raksturīgs caurplūstošs ūdens režīms un redzama atklāta ūdens virsma. Ūdens
attīrīšanas procesus mitrājā var nosacīti iedalīt vairākās funkcionālajās zonās, kurās atkarībā no izvēlētajiem tehniskajiem risinājumiem norisinās fizikālie, bioloģiskie un ķīmiskie procesi vai kombinēta minēto procesu mijiedarbība.
Pazemes plūsmas mitrājā ūdens attīrīšanas procesi norisinās zem zemes
virsmas, tādēļ ūdens plūsma nav redzama. Ūdens tiek filtrēts cauri rupjas smilts,
grants, koka šķeldas vai cita dabiska materiāla filtram, tādējādi attīrīšanas procesi norit slēgtā vidē, novēršot smaku izplatības iespēju. Virs mitrāja tiek stādīti mitrumu mīloši augi, kuru sakņu sistēmas var sasniegt mitrājā uzturēto ūdens līmeni
…