Testamenta veidi:
1. Mutiskais testaments tautas sapulcē – visas sapulces dalībnieku priekšā tika pārrunāta vajadzība iecelt mantinieku, kā arī testatora ieteiktās personas raksturs un spēja būt par mantinieku. Pēc tam tautas sapulce izteica piekrišanu balsojot, līdzīgi, kā pieņemot likumu. Mantinieka iecēlums noteikti bija izteikts pavēles formā, līdz ar to tautas sapulce it kā uzlika šai personai obligātu pienākumu būt par mantinieku: „Titius heres mihi esto!” – „Titijam būs par mantinieku būt!”;
2. Mutiskais testaments karaspēka ierindas priekšā – būtība tieši tāda pati, kā tautas sapulces priekšā taisītam testamentam, tikai ārpus Romas, pildot karaklausību vai piedaloties karagājienā.
3. Mutisks testaments ar ceremoniālu (mancipācijas) aktu, kad klātesot 5 lieciniekiem, svaru turētājam un uzticības personai – „mantojuma pircējam” – notika mantojuma šķietama pārdošana, kad testators izteica savu testamentāro novēlējumu „mantojuma pircējam”, nosaucot mantinieka vārdu, un „mantojuma pircējs” līdzīgi kā tautas sapulce pieņēma šo mantinieka iecelšanu zināšanai.
…