Latvijas veselības aprūpes sistēma un tā pieejamība
Veselības aprūpes sistēmas darbības mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu valsts izaugsmi un konkurētspēju
Veiksmīgi organizēta un pietiekami finansēta veselības aprūpe to panāk divos galvenajos veidos: samazinot saslimstību un mirstību un radot zināmu drošības izjūtu un motivāciju maksāt nodokļus.
Ne velti Eiropas Komisija (EK) uzsver, ka veselības aprūpe ir viena no nozīmīgākajām Eiropas Savienības (ES) ekonomikas nozarēm.
Stacionāros un ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā nodrošina valsts, pašvaldību, privātās institūcijas un pašnodarbināti ārsti.
Latvijas veselības aprūpes sistēmu nosaka 19.12.2006. MK noteikumi Nr.1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība"
Valsts nosaka obligātās prasības ārstniecības iestādēm un regulē to darbību.
Privātās veselības aprūpes institūcijas piedāvā augstākas kvalitātes veselības aprūpes pakalpojumus un lielāku pakalpojumu izvēles brīvību pacientam.
Latvijā saskaņā ar Ārstniecības likuma 17.pantu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumus saņem: Latvijas pilsoņi; Latvijas nepilsoņi; Eiropas Savienības dalībvalstu, Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņi, kuri uzturas Latvijā sakarā ar nodarbinātību vai kā pašnodarbinātas personas, kā arī viņu ģimenes locekļi; ārzemnieki, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā; bēgļi un personas, kurām piešķirts alternatīvais statuss; aizturētie, apcietinātie un ar brīvības atņemšanu notiesātās personas;Latvijas pilsoņu un Latvijas nepilsoņu laulātajām, kurām ir termiņuzturēšanās atļauja Latvijā, no valsts pamatbudžeta grūtnieču aprūpi un dzemdību palīdzību ir tiesības saņemt bez maksas.
…