Ja ķermenis izsviests vertikāli augšup un nokrīt atpakaļ uz zemes, tā pacelšanās un krišanas laiks ir vienādi, un ķermenis atgriežas uz zemes ar tikpat lielu ātrumu, ar kādu to sviež augšup.
t(p)-pacelšanās laiks
t(k)- krišanas laiks
Vo- sākuma ātrums
V(k)- krišanas ātrums.
Izmantojos pacelšanās augstuma formulu, var atrast, ka, nokrītot no augstuma h, ķermenis var sasniegt ātrumu kuru var aprēķināt pēc formulas:
no šīs formulas izriet, ka nokrišanas ātrums būs liels arī tad, ja ķermenis krīt pat no neliela augstuma. ( piemēram, nolecot no 5m augstuma, ir jārēķinās, ka nokrisšanas brīdī ātrums būs aptuveni 10 m/s
Uzdevums treniņam
Bumbiņa, kuru no ballistiskās iekārtas izšāva vertikāli augšup, nokrita atpakaļ pēc 6 sekundēm.
Aprēķini:
a) ar cik lielu ātrumu to izšāva;
b) cik augstu tā pacēlās!
Atrisinājums
situācijas analīzi:
Tā kā uzdevumā nav teikts, ka jāievēro gaisa pretestība bumbiņas kustībai, uzdevumu risināsim, to neievērojot. Ja neievēro gaisa pretestību, tad laiks līdz maksimālajam pacelšanās augstumam ir vienāds ar laiku, kādā bumiņa nokrīt
atpakaļ uz Zemes: ; tas nozīmē arī to, ka bumbiņas nokrišanas ātruma skaitliskā vērtība ir vienāda ar sākuma ātrumu:V0 = Vb. Tā kā lodītes kustība no maksimālā pacelšanās augstuma ir brīvā krišana, varam aprēķināt prasīto izšaušanas ātrumu.…