Cilvēks.
Cilvēkam jābūt augstākajai vērtībai, taču praksē vērojams, ka cilvēks kā vērtība tomēr netiek izvirzīts tiesību priekšplānā.(Krastiņš I. “Tiesību būtība un forma”)
Tiesiskā apziņa ir jūtu, uzskatu, ideju kopums, kas pauž cilvēku attieksmi pret pastāvošo un vēlamo tiesību sistēmu, likumdošanu, likumību, tiesiskajām attiecībām u.c. tiesiskajām parādībām, viņu priekšstatus par tiesiski pamatoto un nepamatoto, kā arī atziņu kopums, kas saistīts ar viņu tiesībām un pienākumiem, to apzināšanos, ievērošanu un īstenošanu.
Šobrīd pirmajā vietā cilvēku apziņā izvirzās tādas vērtības kā nauda, stāvoklis sabiedrībā u.c., bet tādu vērtību, ka taisnīgums, patiesība, labais, vienlīdzība, gods un cieņa statusa nozīme samazinās.
Vērtību jurisprudence
Vērtību jurisprudence ir interešu jurisprudences tālākas attīstības posms
Vērtību jurisprudence tiesību piemērotāju un likumdevēja darbību izlūko kā vērtējošu, jo katra norma slēpj sevī noteiktu vērtību.
Vērtību jurisprudence
Piemērošana prasa vērtējumu, kas piesaistīts noteiktiem kritērijiem. Šie kritēriji ir meklējami judikatūrā, valsts pārvaldes praksē, tiesību zinātnē, arī konstitūcijā.
Likumdevēja pieņemtā tiesību norma ir paša likumdevēja vērtību un novērtējuma rezultāts.
…