Latvija
Latvijā kopš 1917. gada bija izveidojusies ļoti komplicēta politiskā situācija.
Latviešu nacionālie spēki Vācijas okupētajās teritorijās bija spiesti darboties nelegāli.
Rīgā latviešu pilsonisko partiju pārstāvji un sociāldemokrāti mazinieki 1917. gada oktobrī izveidoja Demokrātisko bloku. Tajā aktīvi darbojās Pauls Kalniņš, Miķelis Valters, Kārlis Ulmanis u. c. jau toreiz vai vēlāk plaši pazīstami Latvijas politiķi. Viņi atbalstīja ideju par Latvijas neatkarību un demokrātisku valsts iekārtu, centās informēt okupācijas iestādes un ārvalstis par patieso stāvokli Latvijā un virzīt, sabiedrisko domu uz neatkarīgas Latvijas valsts izveidošanu.
Savukārt lielinieku kontrolētajā Valkā 1917. gada novembrī izveidojās opozicionārā Latviešu Pagaidu nacionālā padome. Tajā ietilpa bēgļu organizāciju un politisko partiju, kā arī Vidzemes un Latgales Pagaidu zemes padomju pārstāvji. Nacionālā padome pieņēma lēmumu par latviešu etniskās teritorijas apvienošanu un pirmo reizi oficiāli deklarēja savas darbības mērķi - neatkarīgas nacionālas valsts izveidošanu.
Baltijas valsts
Latviešu, igauņu un lietuviešu nacionālo politiķu nostāju stiprināja 1918. gada 3. marta Brestā (Brestlitovska) starp Padomju Krieviju un Vāciju noslēgtais līgums.
Padomju Krievijas un Vācijas starpā tika noslēgts pamiers, Padomju Krievija pilnīgi atteicās no Lietuvas, Kurzemes un Rīgas, bet vēlāk arī no Vidzemes un Igaunijas.
Tādējādi tika grautas ilūzijas, ka Latvija nākotnē tomēr paliktu saistīta ar Krievijas valsti, - tādas vēl mājoja lielā daļā Latvijas pilsonisko aprindu.
Taču vienlaikus vācijas okupācijas iestādes aizliedza laikrakstos pat pieminēt Latvijas vārdu, kā arī vērsās pret nacionālo kultūru un izglītību.
Vācijas valdība, domājot par Baltijas nākotni, orientējās galvenokārt uz vietējām vācbaltiešu politiskajām aprindām un provaciski noskaņotiem latviešu un igauņu politiķiem.
1918. gada martā tika proklamēta Kurzemes hercogiste kā vācijas daļa, bet aprīlī - Baltijas valsts, kurā bija paredzēts iekļaut Vidzemi, Igauniju, Rīgu un Sāmsalu.
…