Vadītāja loma
Lai sekmīgi vadītu organizāciju, tās vadītājam ir vajadzīgas daudzpusīgas zināšanas, gan psiholoģijā, lai izprastu savu darbinieku uzvedību un rīcību, un to izmantotu, lai motivētu tos strādāt ar maksimālu atdevi uzņēmuma mērķu sasniegšanā, gan zināšanas finansu jomā, gan spēja analizēt notikumus un izdarīt secinājums, lai atrastu vispareizāko lēmumu. Lai tiktu ar visu galā, vadītājam jādzīvo visai sarežģīta dzīve, dažādās situācijās spēlējot dažādas lomas.
Loma –– uzvedības modelis, ko sagaida no indivīda noteiktas speciālas vienības iekšienē.
Varas veidu klasifikācija:
Piespiedu vara
Ta pamatā balstās uz baiļu sindroma radīšanu, kad vadītājs var sodīt vai neļaut apmierināt kādas vajadzības, radīt nepatikšanas, atbrīvot no darba. Indivīds var baidīties iegūt citu cilvēku noraidošu attieksmi, naidu. Vadītājs ar rīkojumu var piespiest padoto veikt kādu uzdevumu.
Atalgojuma vara
Tās iedarbība balstās uz pozitīvu pastiprinājumu, jo rodas apmierinātība, prieks, labsajūta. Atalgojums ir sena metode, lai gūtu rezultātu. Atalgojumam jābūt adekvātam gūtajam rezultātam. Atalgot nedrīkst visus vienādi. Svarīgi pārzināt indivīda vērtību skalu, lai atalgojums būtu tai atbilstošs.
Harizmātiskā vara nebalstas uz loģiku vai tradīcijām, bet uz vadītāja personiskajām īpašībām un līdera spējām. Padotie un kolēģi šo vadītāja īpašību ietekmēti cenšas viņu atdarināt, būt līdzvērtīgi. Personības vara ir pārliecināšana ar piemēru, kad padotie uzskata savu stāvokli attiecībā pret līderi par līdzvērtīgu, viņiem daudz kopīga, savukārt vadītājs ir pārliecināts, ka padotie cenšas viņu atdarināt, izjūt pret viņu cieņu un apbrīnu.
Personības varas raksturīgākie izpausmes veidi:
enerģijas ietekme, kad vadītāja radītā enerģija un aktīvā rīcība ietekmē apkārtējos;
neatkarība, kad tiekšanās pēc labklājības un cieņas nav atkarīga no citu personu atbalsta;
ietekmīgs ārējais imidžs –– apģērbs, stāja, valoda, fiziskās dotības un to izmantošana;
prasme lepoties un izcelt savu personību;
spēja kontrolēt jebkuru situāciju, to izprast, analizēt un pieņemt atbilstošu lēmumu;
teicamas retoriskas īpašības, kuras izmanto saskarsmē ar citiem, dodot savu situācijas un izpratnes skaidrojumu.
…