Referāta mērķis:
Izpētīt, novērtēt tiešo ārvalstu investīciju ietekmi uz Latvijas valsts ekonomisko darbību.
Referāta uzdevumi:
Apkopot pieejamu informāciju par tiešo ārvalstu investīciju darbību
Izpētīt investīciju radītājus.
Metodes:
Apkopojošā darba metode
Tiešās investīcijās – tie ir naudas ieguldījumi, kas ļauj investoram kontrolēt objektu, kurā ir izvietots kapitāls. Tiešās investīcijas tiek izmantotas tad, ja ārvalstīs ir izveidota nacionālās firmas filiāle vai iegādāta ārvalsts firmas akciju kontrolpakete.
Portfeļinvestīcijās – tas ir finanšu darījums, ārvalstu vērtspapīrus iegādājoties par ārvalstu valūtu.
Tiešās investīcijas veicina jaunu darba vietu veidošanu, palielina eksportu un samazina importu, piesaista ārvalstu ietaupījums, lai īstenotu valsts tautsaimniecības struktūras pārkārtošanu. Portfeļinvestīcijām piemīt spekulatīvs raksturs, tās veicina ienākumu pieaugumu, kuri nebalstās uz preču ražošanas rezultātu.
Tiešās investīcijas sastāv no trīs komponentēm:
investīcijām pašu kapitālā (viena no pašu kapitāla sastāvdaļām ir pamatkapitāls),
investoru ieinvestētās peļņas
cita kapitāla (aizņēmumi, aizdevumi, tirdzniecības kredīti u.c. darījumi starp investoru un tiešo investīciju uzņēmumu).
Latvijas bankas piesaista miljardiem latu
Pieaugot lētu resursu pieprasījumam iekšzemē, daudzas bankas no ārvalstīm piesaista finanšu resursus, kas, kā jau minēts, netiek uzskaitīti kā ārvalstu tiešās investīcijas. Pēc Latvijas Bankas datiem no, 2004. līdz 2006. gada vidum Latvijas banku sektorā:
no ārvalstīm saņemto aizņēmumu neto apjoms bija 3.3 miljardi latu (galvenokārt no mātes bankām un sindicēto kredītu veidā; no tiem 77% ir ilgtermiņa), t.i., 5.2 miljardi latu saņemto aizņēmumu mīnus
aizņēmumu atmaksa 1.9 miljardu latu apjomā;
no ārvalstīm pieņemto noguldījumu neto apjoms bija 0.4 miljardi latu, t.i., 3 miljardi latu pieņemto noguldījumu mīnus atmaksātie noguldījumi 2.6 miljardu latu apjomā;
obligāciju emisija ārvalstīs notika 0.2 miljardu latu apjomā. …