Vārda brīvības jēdziens – normatīvie akti
Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta. (Latvijas Republikas Satversme)
Ikvienam ir tiesības brīvi paust savus uzskatus. Šīs tiesības ietver uzskatu brīvību un tiesības saņemt un izplatīt informāciju un idejas bez iejaukšanās no valsts institūciju puses un neatkarīgi no valstu robežām. (Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija)
Katram cilvēkam ir tiesības uz pārliecības brīvību un tiesības brīvi paust savus uzskatus: šīs tiesības ietver brīvību netraucēti palikt pie saviem uzskatiem un brīvību meklēt, saņemt un izplatīt informāciju un idejas ar jebkuriem līdzekļiem neatkarīgi no valstu robežām. (Vispārējā cilvēktiesību deklarācija)
Katram cilvēkam ir tiesības netraucēti pieturēties pie saviem uzskatiem. Katram cilvēkam ir tiesības brīvi izpaust savus uzskatus. (Starptautiskais pakts par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām)
Vārda brīvības jēdziens – literatūra
Vārda brīvība = pilsoņu tiesības mutiski un rakstveidā izteikt savas domas un uzskatus, ja vien ar to neaizskar citu tiesības vai valsts drošības un kārtības pamatnostādnes. Vārda brīvību nodrošina valsts konstitūcija, likumi. (Lielā enciklopēdiskā vārdnīca)
Vārda un preses brīvība = ne ar kādiem valsts institūciju ierobežojumiem vai kontroli neapgrūtinātas indivīdu un grupu tiesības sacīt vai drukāt, ko vien tie vēlas. (Ideju vārdnīca)
Vārda brīvība = tiesība atklāti paust savus uzskatus. (Latviešu valodas vārdnīca)
Vārda brīvības jēdziens – tiesu prakse
Vārda brīvība ir viens no demokrātiskas sabiedrības pamatelementiem, tā ir ļoti tālejoša un tās ierobežošana iespējama tikai galējos - izņēmuma gadījumos.( ECT 1997.gada 1.jūlija spriedums lietā Obershlik v. Austria )
Vārda brīvības privātais aspekts nozīmē, ka katrai personai ir tiesības uz saviem uzskatiem, tiesības turēties pie tiem un brīvi tos paust. (Spriedums lietā Nr.2003-02-0106 )
Vārda brīvību persona var īstenot ne tikai, verbāli paužot savus uzskatus, bet jebkurā personas izvēlētā veidā. Būtiska nav forma, bet gan saturs (Spriedums lietā Nr. SKA-457/2006. )
…