Kas ir Pietuka Krustiņš?
Viņš ir vienkāršs pagasta skolotājs, taču piedalās gandrīz visos pasākumos, kādi nu ,,Mērnieku laikos’’ ir. Vai tās ir bēres vai kādas viesības, taču bez Pietuka Krustiņa un viņa garajām runām tās nemaz nav iedomājamas. Viņš ierodas vienmēr vai ir aicināts vai nav.
Kā tad īsti izskatās šis vīrs?
“Pietuka Krustiņš bija jauns cilvēks vidējā augumā ar kupliem matiem. Viņš mīlēja allaž melnus svārkus, kuros nekad blāvu netrūka, un šoreiz bija viena labi liela uz muguras. ..”
Citāta turpinājums
“...Kājās viņam bija pilnīgas un zābaki stāvi , bet bikses šauras, laikam pēc jaunās modes, tāpēc bija gandrīz jābrīnās, kā viņš spējis tās uzstīvēt stulmiem virsū, kaut gan zemāk nekad nebija dabūjia kā tikai līdz pusei.’’
Skola
Brāļi Kaudzītes ar Pietuka Krustiņā tēlu ļoti spilgti parāda tā laika tautas neizglītotību, tukšu lielību, kā arī izglītības sistēmu, kurā uzaug jaunā paaudze.
Pēc romāna var secināt , ka skola cilvēku vidū nav aktuāla , jo varbūt latviešu zemniekiem nešķita nozīmīga izglītība , bet gan savas zemes kopšana un tiekšanās pēc mantas .
Skolas tēlu veido skolēni un skolotāji . Bet kāds gan var būt tēls , ja skolotājam skola neliekas svarīga ?
Tas nozīmē , ka bērns nesaņem vajadzīgo izglītību , kā rezūltātā rodas neizglītots tautas kopējais tēls .
Brāļi Kaudzītes ar Pietuka Krustiņā tēlu ļoti spilgti parāda tā laika tautas neizglītotību, tukšu lielību, kā arī izglītības sistēmu, kurā uzaug jaunā paaudze.
Manuprāt , izglītība “Mērnieku laikos” bija vismazsvarīgākā problēma , jo bija “jākukuļo” mērnieki , kas noteica viņu zemes platības un ,protams, visi gribēja iegūt pēc iespējas lielāku zemes gabalu .
…