III dinastijas celtne. Viss komplekss aizņem taisnstūra laukumu ar izmēriem 250 X 500 m. Iesākumā bijis apjozts ar masīvu akmens sienu 9.144 m augstumā, kuras daži lieli posmi saglabājušies līdz mūsdienām. Mūris ieslēdz garu kolonādi, sastāvošu no 40 augstām kolonnām, greznu iekšējo pagalmu, daudzskaitlīgas kapenes, terases, upurvietas, tempļus un kolosālu izmēru virspagalma būves.
Interesanti objekti šeit ir Kobru siena, kas aizsargāja faraona varu, kolonna ar kapiteli lotosa formā – Augšēģiptes simbols un valdnieka paviljona drupas. Pats interesantākais ir Heb-Seda svētku svinēšanas paviljons. Ir tur arī serdabs – no ārpasaules pilnīgi izolēta telpa. Tam bija divas skatu atveres un iekšā atradās sēdoša faraona Džosra statuja.
Vislielākā ir Heopsa, ceturtās dinastijas otrā faraona piramīda, ko būvējis arhitekts Hemiuns. Tā ir 147 metrus augsta un tās katra sānu mala sasniedz 230 metru garumu, bet pati piramīda aizņem 5,25 hektāru lielu platību. Lai Heopsa piramīdai apietu apkārt, jānosoļo gandrīz kilometrs. Telpu apjoms no visas piramīdas aizņem tikai 3 – 4%. Zinātnieki izrēķinājuši, ka piramīda sastāv no 2 300 000 milzīgiem, no visām pusēm gludi apslīpētiem kaļķakmens bluķiem. Pēc tam piramīdas virsma apšūta ar gludām spoži baltām slīpētām kaļķakmens plāksnēm, kas piešķīra visam būvķermenim mirdzumu un formas skaidrību. Turklāt aprēķināts, ka katrs bluķis, no kā celta piramīda, sver 2,5 tonnas, bet vissmagākais bluķis 15 tonnas, pie tam šie bluķi skaldīti Mukattam kalnā, kas atrodas 20 km no vietas, kur piramīdas celtas, pie tam Nīlas otrā krastā. …