Merkurs
Merkurs – mazākā Saules sistēmas planēta. Saulei tuvākā planēta.
Merkuram praktiski nav atmosfēras, kas dienā uzkrāto siltumu nakts laikā pasargātu no aizplūšanas kosmiskajā telpā. Dienā planētas virsma sasilst līdz + 430 °C, bet naktī atdziest līdz – 180 °C.
Merkura attālums līdz Saulei mainās robežās no 46 līdz pat 70 miljoniem kilometru. Merkurs Sauli apriņķo 88 dienās. Ap asi apgriezienu veic 59 dienās.
Merkura diennakts = 176 zemes diennaktīm.
Venēra
Venēra – karstākā planēta Saules sistēmā. Temperatūra uz tās virsmas sasniedz + 470 °C.
Venēras blīvā atmosfēra sastāv galvenokārt no oglekļa dioksīda, bet Venēras mākoņi - no sērskābes pilieniņiem. Uz Venēras virsmas spiediens ir tikpat liels, cik uz Zemes okeānā 900 m dziļumā. Venēra ir Zemei tuvākā planēta. Tā var pietuvoties Zemei līdz 39 milj. kilometru attālumam.
Attālums no Saules līdz Venērai ir 108,2 milj. km
Marss
Marss – Zemei līdzīgākā planēta.
Marsam ir caurspīdīga, retināta atmosfēra, kas sastāv galvenokārt no oglekļa dioksīda. Atmosfēras spiediens uz Marsa virsmas ir tāds, kāds ir uz Zemes 40 km augstumā. Planētas polus klāj polu cepures, kas sastāv no ledus un sasaluša oglekļa dioksīda. Vidējā temperatūra uz Marsa ir – 63 °C. Uz Marsa atrodas lielākais zināmais kalns Saules sistēmā – Olimps (augstums 26 km, pakājes diametrs 600 km).…