Pūlis ir
uz laiku sanācis cilvēku kopums, kurā indivīdi neapzināti ietekmējas cits no cita
Pūļu veidi:
Gadījuma
Konvenciālais
Ekspresīvais
Darbīgais: agresīvais, glābiņa meklētājs, mantraušu, ekstātiskais
PŪĻA RAKSTUROJUMS:
Pūlis psiholoģiski ir ne tikai cilvēku kopums, kas atrodas vienā vietā, bet gan cilvēku kopums, kuru raksturo psiholoģiska kopība.
Indivīds darbojas apzināti, bet masa, pūlis – neapzināti, jo apziņa ir individuāla, bet zemapziņa – kolektīva.
Neskatoties uz pūļa revolucionāro darbību raksturu, tas ir konservatīvs. Pūļi parasti beidz savu darbību ar tā restaurāciju, ko sākumā noliedza, jo pūlim kā visiem, kas atrodas hipnozes stāvoklī, bijušais ir daudz nozīmīgāks nekā nākotne.
Masām un pūļiem nepieciešams tāds vadonis, kurš viņus vada ar savu hipnotisko autoritāti, nevis ar prāta spriedumiem vai pakļaut spējīgu varu. Vadonis var būt universālais, bet dažos gadījumos arī situatīvais.
Propagandai (vai komunikācijai) pūlī ir racionāls pamats. Pateicoties tai, tiek pārvarēti šķēršļi, kas traucē rīkoties. Tā kā pārsvarā gadījumu cilvēka rīcība ir pārliecības sekas, tad kritisks prāts, pārliecības trūkums un kaislības traucē pūlim. Tādus traucējumus var novērst ar hipnotisku, propagandisku iedvešanu. Tālāk propagandai, kas adresēta masām, jāizmanto enerģiska un tēlaina valoda ar parastiem, pavēles izteiksmē izteiktiem formulējumiem.…