PrivatizācijaS posmi
Decentralizētā privatizācija (no 1991.gada līdz 1994.gadam):
Šo procesu regulēja 18 dažādi likumi un papildus tiem arī citi pakārtoti tiesiskie akti. Būtiskākais ieguvums no šī privatizācijas posma ir veiksmīgi darbojošies uzņēmumi, kuru darbība sniedz ieguldījumu valsts tautsaimniecībā (A/S Laima, A/S Uzvara, A/S Rīgas vīni). Tomēr tiek uzskatīts, ka šis privatizācijas periods Latvijā ir bijis neveiksmīgs - necaurspīdīgs un haotisks. Privatizācijas veidi šajā laikā bija noma ar izpirkuma tiesībām vai pirkšana par brīvi konvertējamu ārvalstu valūtu līdz lata ieviešanai. Līdz 1994.gadam privatizēt varēja tikai tos objektus, kas bija pēc 1940.gada 17.jūnija pilnīgi no jauna uzcelti un tādus objektus, kas līdz tam bija valsts vai pašvaldību īpašumā.
Centralizētā privatizācija (no 1994.gada):
Pēc Privatizācijas aģentūras izveides sāka darboties uz sertifikātiem balstīta privatizācija. Viena sertifikāta vērtība atbilda 0,5 kvadrātmetru celtniecības vidējām izmaksām, ko Ministru kabinets noteica EUR 39,84 apmērā.
Sertifikātus izsniedza Latvijas iedzīvotājiem par Latvijā nodzīvotajiem gadiem, politiski represētajām personām un nelikumīgi atņemto īpašumu īpašniekiem. Šajā privatizācijas posmā privatizēta lielākā daļa īpašumu. Privatizācijas nobeigumu datē ar 2005.gada 1.septembri, kad stājās spēkā „Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likums”, kas nosaka konkrētā privatizācijas posma noslēgumu.
…