Portālā asinsspiediena paaugstināšanās sūdzības neizraisa, slimais cilvēks nejūt, ka spiediens vārtu vēnā ir palielinājies. Arī paaugstināta asinsspiediena progresēšanu pacients neizjūst. Šī vaina noris un progresē paslepus. Pretēji, organisma regulējošās sistēmas asinsspiediena palielināšanos vārtu vēnā acīgi pamana un bez kavēšanās rosina gan vispārējus, gan lokālus (aknu,nieru) asinscirkulācijas traucējumus.
Portālajam spiedienam kļūstot arvien lielākam, arvien lielāka kļūst nepieciešamība atbrīvot vārtu vēnu no tur sastrēgušajām asinīm. Patiešām, asinsspiediena nemitīga palielināšanās vārtu vēnā neglābjami beigtos ar vārtu vēnas plīšanu vai aizdambēšanos. Tāpēc imperatīva prasība ir darīt visu, lai šāda katastrofa nenotiktu, turklāt jāatrod papildus iespējas vārtu vēnas atbrīvošanai no asinīm.
Tā kā aknu cirozes gadījumā vārtu vēnā sastrēgušās asinis izdabūt cauri aknām nav iespējams, tad asinis noplūdināšanai jāmeklē citi ceļi. Tāpēc aknu cirozes slimniekiem aktīvi veidojas kolaterāles un, slimībai progresējot, asinsplūsma pa kolaterālēm arvien lielāka.
Kolaterāles rodas ne vien tāpēc, ka asinis ar palielinātu sparu tiek ievadītas aknas apejošajos asinsvados, kā rezultātā šo asinsvadu lūmens tiek paplašināts mehāniskā ceļā, bet arī tāpēc, ka cirozes slimniekiem lielā daudzuma izdalās bioloģiski aktīvas angioģenēzi sekmējošas vielas, piemēram, asinsvadu endotēlija augšanas faktors, kas sekmē kolaterāļu veidošanos.
Rezultātā portālās hipertensijas slimniekiem rodas trīs lieli trakti (apvadceļi)- asinis no vārtu vēnas noplūst pa v. Umbilicalis, pa taisnās zarnas distālā gala gļotādas vēnām un pa klīniskā aspektā visnozīmīgāku atzaru, proti, pa barības vada distālajā un/vai kunģī izvietotajām vēnām.
…