Polija (poļu: Polska), oficiāli Polijas Republika (Rzeczpospolita Polska), ir mononacionāla valsts Centrāleiropā, kas robežojas ar Vāciju rietumos, Čehiju un Slovākiju dienvidos, Ukrainu un Baltkrieviju austrumos, un Lietuvu un Krieviju (Kaļiņingradas apgabalu) ziemeļos.
Ziemeļos tās krastus apskalo Baltijas jūra, kur Polijai ir jūras robeža ar Zviedriju un Dāniju.
Polijas kopējā platība ir 312 679 km², un tā ir 69. lielākā valsts pasaulē un 9. lielākā valsts Eiropā.
Valstī dzīvo vairāk nekā 38 miljoni iedzīvotāju. Polija ir sestā visblīvāk apdzīvotā valsts Eiropas Savienībā.
Mūsdienās Polijā ir parlamentāra demokrātija. Polija ir Eiropas Savienības, NATO, ANO, ESAO, PTO un citu starptautisku organizāciju dalībvalsts.
Polijas ekonomikas pārveidošanas vēsture
Polija ir teritoriāli lielākā Centrāleiropas valsts. 1989. gadā Polija kļuva par pirmo Centrāleiropas valsti, kas atbrīvojās no vadošās komunistiskās partijas ietekmes. Pēc 1989. gada augustā notikušajām vēlēšanām pie varas nāca T.Mazovecka valdība.
Sākot no 1989. gada Polijā ļoti izmainījās politiskā, sabiedriskā un ekonomiskā sistēma, lai pārveidotu komunistisko valsti par demokrātisku valsti ar tirgus ekonomiku.
Tika izveidotas demokrātiskas struktūras, notika sabiedriskās reformas un centralizētās ekonomikas vadības vietā tika ieviests brīvais tirgus.
Ekonomikas stabilizēšanas programmas lēmumi pamatojās uz cenu liberalizāciju un ekonomikas atvēršanu brīvai starptautiskai tirdzniecībai, kā arī uz sabiedrisko izdevumu samazināšanu un naudas daudzuma stingru kontrolēšanu.…