2004.gada 1.oktobrī P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā notika mediju seminārs veltīts kaulu veselības, profilakses un osteoporozes problēmai Latvijā.
Katrai trešajai sievietei un katram astotajam vīrietim virs 50 gadu vecuma var būt osteoporotisks lūzums. Stipri kauli mūs balsta un ļauj mums brīvi kustēties. Tie aizsargā mūsu sirdi, plaušas un smadzenes no ievainojumiem. Ja kauli ir trausli – tie var viegli salūzt.
Rehabilitācija nozīmē:
ārstniecisko fizkultūru, korsešu nēsāšanu, peldēšanu, vieglas masāžas kursus. Kopumā osteoporozes terapijai jābūt kompleksai un ilglaicīgai, nepārtrauktas vai kursveida ārstēšanas veida.
Diemžēl līdz pat šim brīdim nav izstrādātas kopējas osteoporozes terapeitiskas programmas un ārstēšanas režīmi, ko var izskaidrot ar tās multifaktorālo dabu un sarežģīto patoģenēzi. Ārstniecisko pasākumu galvenais mērķis - kaulu metabolisma procesu sabalansēšana, kā arī pacienta dzīves kvalitātes saglabāšana vai uzlabošana.
- Mērķa sasniegšanai nepieciešams samazināt vai pārtraukt kaulu masas zaudēšanu; samazināt sāpju sindromu mugurkaulājā un perifērajos kaulos; uzlabot slimnieka funkcionālo stāvokli un novērst iespējamo pasliktināšanos; atjaunot darbaspējas un psihoemocionālo stāvokli.
Tāpēc ikvienam dzīves laikā vajadzētu īstenot 4 lietas:
veselīgi ēst (lietot daudzveidīgu, ar kalciju bagātu pārtiku
būt fiziski aktīvam (aktivitātēm (der arī staigāšana) vajadzētu būt katru dienu: vismaz 60 min. bērniem un 30 min.pieaugušiem)
izvairīties no neveselīgiem ieradumiem (smēķēšanas, pārmēru liela kafijas patēriņa un alkohola lietošanas)
būt informētam
Kaulu noārdīšanās un to trausluma cēloņi
Cilvēka skelets veidojas no vairāk nekā 200 dažadu kaulu.Kopā ar muskuļiem tie dod mums iespēju kustēties, satur ķermeni un sargā arī iekšejos orgānus.Lai gan kauli satur ļoti daudz dažadu minerālvielu, skelets sver tikai aptuveni septiņus kilogramus.…