LATVIJA
Latvijā ir 477 mehāniskās, 956 bioloģiskās un 6 ķīmiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Valsts programma "Ūdens apgāde un ūdens attīrīšana Latvijas mazpilsētās" tika īstenota kopš 1995.
Kopš 1990.g. notekūdeņu apjoms ir samazinājies par 44%
Rīga
SIA “Rīgas ūdens” nodrošina pilsētas sadzīves notekūdeņu savākšanu un novadīšanu līdz bioloģiskās attīrīšanas stacijai “Daugavgrīva”, veic to attīrīšanu un attīrīto ūdeņu izvadīšanu Rīgas jūras līcī
Lai sadzīves notekūdeņus, izmantojot kanalizācijas tīklu, aizvadītu līdz attīrīšanas ietaisēm, darbojas 67 pārsūknēšanas stacijas. Remonta un kontroles vajadzībām Rīgas kanalizācijas tīklā izveidots 25 000 skataku.
Lai nodrošinātu pilnīgu notekūdeņu attīrīšanu, daļai “Rīgas ūdens” klientu, kuri novada notekūdeņus pilsētas kanalizācijas sistēmā, ir jāveic (nepieciešamības gadījumā) notekūdeņu sākotnējo attīrīšanu savās lokālajās attīrīšanas iekārtās. Tikai pēc tam notekūdeņus ievada pilsētas centralizētajā kanalizācijas sistēmā.
Pēc notekūdeņu mehāniskās attīrīšanas tiek veikta bioloģiskā attīrīšana, izmantojot pasaules praksē plaši lietoto tehnoloģiju (anaerobo – anoksisko – aerobo attīrīšanu).
Notekūdeņi sākumā ieplūst anaerobajā zonā, kurā tiek sajaukti ar aktīvām dūņām un noteiktu laiku izturēti. Tālāk notekūdeņi pāriet uz anoksisko zonu, kur arī tiek izturēti.
Pēc šīs zonas notekūdeņi pārplūst aerobajā zonā, kurā intensīvi tiek padots skābeklis un notekūdeņi tiek sajaukti ar aktīvām dūņām.
Tad bioloģiski attīrītos notekūdeņus nostādina otrreizējos baseinos.
Pēc attīrīšanas ūdeni izvada Rīgas jūras līcī – aptuveni 2,4 km attālumā no krasta līnijas un 15 m dziļumā. Nogulsnes novada uz dūņu blīvētājiem un tad apstrādā metāntvertnēs.
Metāntvertnēs iegūto gāzi izmanto siltumapgādei. Pēc metāntvertnēm dūņas tiek atūdeņotas centrifūgās.
Rīga
SIA Rīgas Ūdens, bioloģiskās attīrīšanas stacija Daugavgrīva, Dzintara ielā 60
…