Opioīdu pārdozēšana un naloksona lietošana
Opioīdu pārdozēšana izpaužas ar apjukumu, reiboni, vemšanu, miegainību, kas rodas pēc 20-30 min pēc morfīna lietošanas iekšķīgi. Acu zīlītes ļoti šauras,oligoūrija.
Ātri iestājas miegs un koma. Var būt krampji. Pirms komas iestāšanās var būt murgi, halucinācijas. Tādā gadījumā zīlītes ir platas, nevis šauras. Tomēr mioze, koma un nomākta elpošana ir tipiskas pārdozēšanas pazīmes.
Elpošanas nomākums izpaužas ar retāku par 8 reizēm minūtē neritmisku elpošanu un hipoventilāciju. Var iestāties Čeina-Stoksa elpošana, cianoze. Var pievienoties, plaušu tūska vai kolapss. Nāve iestājas elpošanas apstāšanās dēļ. Labvēlīga iznākuma gadījumā koma pakāpeniski pāriet miegā, kurš var turpināties 24 - 36 h. Pamostoties rodas abstinences sindroma simptomi. Pacients jānovēro, jo var attīstīties nopietnas, bieži fatālas komplikācijas kā pneimonija vai plaušu tūska.
Opioīdu pārdozēšana un naloksona lietošana II
Toksiskās devas ir variablas un atkarīgas no individuālas organisma jutības pret opioīdiem. īpaši jutīgi pret opioīdiem ir bērni. Pēc vairāku autoru datiem pieaugušajiem, kas iepriekš nav lietojuši opioīdus, nāve iestājas pēc vienreizējas devas.
Opioīdu pārdozēšanas gadījumā nepieciešama makslīga elpināšana un narkotiska antagonista naloksona ievadīšana. NALOKSONU ievada, lai daļēji vai pilnīgi novērstu elpošanas centra nomākumu, ko izraisa MORFĪNS, OMNOPONS, PROMEDOLS, FENTANILS, BUPRENORFĪNA izraisītas elpošanas depresijas gadījumā naloksona iedarbība ir vājāka, jo tas ir agonists - antagonists.
…