5. slaids: Mugurkauls ir stingrs atbalsts visam ķermenim, tas aizsargā muguras smadzenes un iekšējos orgānus, kā arī piedalās cilvēka kustībās. Mugurkaulu veido cits citam sekojoši nepāra kauli – skriemeļi, kas uzbūvēti pēc viena tipa, taču atšķiras ar uzbūves detaļām. Cilvēkam kopā ir 33 vai 34 skriemeļi.
Mugurkaulam ir vairāki uzdevumi:
• balsta, nešanas un noturēšanas funkcija,
• muguras smadzeņu un pa starpskriemeļu atverēm izejošu nervu pasargāšana,
• kustību funkcija.
6. slaids: Ja strādā profesijā, kur jāceļ smagumi, rodas pavisam jauni slodzes apstākļi, īpaši jostas skriemeļu apvidū, un papildu svars piepūlē mūsu kaulus. Ja ceļamais priekšmets turklāt atrodas attālāk no ķermeņa ass, tā svars kļūst daudzkārt lielāks. Saliecot muguru, lai paceltu no grīdas 10 kg smagu spaini, jostas skriemeļi un krustu kauls saņem gluži neticamu slodzi – 720 kg!
7. slaids: Interesanti, ka daža cilvēka mugurkaula uzņēmums izskatās katastrofāls, bet viņš nejūt nekādas sāpes; turpretim citiem rentgenuzņēmums rāda lielisku mugurkaulu, taču viņus moka stipras sāpes, kas tiem neļauj gulēt ne nakti, ne dienu.
8. slaids: Arī dvēseliskie jeb garīgie faktori – tādi kā bailes, prieks vai nomāktība – bieži vien izpaužas stājā.
Stājas defekti un to izraisītās muguras sāpes nekādā ziņā nav tikai vecuma nosacītas. Mūsdienās par muguras sāpēm sūdzas pat skolas bērni, un aizvien biežāk stājas defektus var konstatēt jauniešiem. Pārlieku lielās un smagās skolas somas droši vien ir pieskaitāmas pie šīs nelaimes vaininiecēm.
…