8. slaids
Dabiskie filtri
Mitrāji, piemēram, dabiskai upei pieguļošās palieņu pļavas, darbojas kā ūdens attīrīšanas iekārtas. Ar ūdeņiem nestās barības vielas, arī lauksaimniecības mēslojums, uzkrājas auglīgajās palienēs un tur palīdz augt bagātīgai augu valstij. Ja mitrāji ir nosusināti, ūdens strauji notek pa iztaisnotām upēm un meliorācijas grāvjiem, aiznesot piesārņojumu uz lielajām upēm un Baltijas jūru. Tādēļ ūdeņos masveidā savairojas zilaļģes un rodas skābekļa trūkums.
Sūkļi plūdu laikā
Pārmitri meži, purvi un upju palienes uzkrāj sevī pavasara palu vai spēcīgu lietavu ūdeņus un lēnām tos atbrīvo, darbojoties kā milzīgs dabisks sūklis. Iztaisnotas upes un nosusinātos mitrājos izraktie grāvji strauji novada ūdeņus, radot plūdu izcelšanās riskus lejtecē.
Klimata pārmaiņu novēršana
Mūsdienās par nozīmīgu problēmu kļuvusi globālā sasilšana. Zinātnieki konstatējuši, ka purvi un citi mitrāji ir dabiskas oglekļa glabātavas. Purvus nosusinot, sākas kūdras un organisko vielu strauja sadalīšanās un atmosfērā nonāk liels daudzums siltumnīcas efektu izraisošo gāzu, piemēram, CO2 un metāna.
8.5 Slaids
Ķemeru nacionālā parka mitrāji, tostarp Zaļais purvs, slaveni ar to, ka zem tiem ievērojamā (246 kvadrātkilometru) platībā veidojas sēru saturošie minerālūdeņi – svarīgs ārstnieciskā kūrorta resurss.
…