Izmantošana
Magniju izmanto metālu sakausējumu ražošanā, kā arī metalotermijā titāna, vanādija, cirkonija, urāna un citu metālu iegūšanai no to oksīdiem. Sasmalcinātu magniju maisījumā ar oksidētājiem lieto aizdedzinošu lādiņu izgatavošanā, apgaismošanas un raķešu tehnikā, to izmanto arī rūpnieciskajā organiskajā sintēzē.
Savienojumi
Magnija oksīds ir balta pulverveida viela ar augstu kušanas temperatūru (2825 C). To iegūst, karsējot attīrītu dabisko magnija karbonātu. Magnija oksīdu lieto medicīnā kuņģa iekaisuma ārstēšanai. Magnija hidroksīds Mg(OH) ir balta pulverveida viela. To iegūst, iedarbojoties ar kalcija hidroksīdu uz šķīstošiem magnija sāļiem. Magnija hidroksīdu izmanto cukura rūpniecībā un par zobu pastas sastāvdaļu.
Broms (Br)
Dabā un tā iegūšanaBroms izplatīts galvenokārt sāļu NaBr, KBr, MgBR2 veidā. Šie sāļi ietilpst hloru saturošos minerālos. Bromīdus satur jūras ūdens, dažu ezeru un apakšzemes urbumu ūdeņi. Rūpnieciski bromu iegūst no bromīdiem, iedarbojoties uz tiem ar hloru.
Īpašības
Broms ir sarkanbrūns, smags, ļoti kustīgs un gaistošs šķidrums ar asu, nepatīkamu smaku. Broms ir indīgs un stipri kodīgs. Broms samērā labi šķīst ūdenī un daļēji reaģē ar to, veidojot bromapskābi HBrO. Broma šķīdumu ūdenī sauc par bromūdeni. Broma iedarbību ar metāliem uzskatāmi raksturo tā reakcija ar alumīniju.
…