Magnēts ir ķermenis, kas ir spējīgs radīt ap sevi magnētisko lauku. Šis ķermenis ir magnetizēts un ir apveltīts ar magnētu momentu, kurš arī noteic šī ķermeņa īpašību radīt ap sevi magnētisko lauku. Magnētu izgatavo no īpašām vielām - feromagnētiķiem, kas novietoti citu magnētu darbības laukā, paši pārvēršas par magnētiem (magnetizējas). Tādas vielas ir elementi Fe (dzelzs), Co (kobalts) un Ni (niķelis), kā arī daudzi sakausējumi.
Kompass ir navigācijas instruments Zemes debespušu noteikšanai. Kompasa pirmsākumi meklējami senajā Ķīnā, kur tie tika izmantoti apmēram pirms 2000 gadiem. Kompass tiek pielietots virziena noteikšanai.
Magnētiskais kompass sastāv no kompasa kārbiņas, diska ar skalu (no 0 grādiem - 360 grādiem), un no magnetizētas adatas, kura ir nolīdzsvarota un brīvi griežas.
Magnētisko lauku var iegūt ar pastāvīgiem magnētiem un ar vadītājiem, pa kuriem plūst strāva.
Elektromagnētisms ir parādību kopums, kurās izpaužas vielas elektrisko un magnētisko īpašību sakars. Jēdziens elektromagnētisms ir saistīts ar elektromagnētiskā lauka jēdzienu. Elektriskais lauks izraisa elektrības nesēju (parasti elektronu) kustību. Tā savukārt izraisa magnētisko lauku. Ap visiem vadiem, kuros plūst strāva, ir magnētiskais lauks.
Magnētiskā lauka mijiedarbības spēki ir Ampēra spēks un Lorenca spēks.…