8. Nobeigums
Mūsdienu sabiedrībā ir plaši izplatīta vēlme iegūt lietas un pakalpojumus tagad un uzreiz, negaidot, kamēr būs tāda finansiāla iespēja. Tādēļ ir radīti finanšu instrumenti, lai šīs vēlmes piepildītu, tai skaitā līzings.
Studējot pieejamo informāciju, nonācu pie secinājuma, ka šis ir viens no populārākajiem kreditēšanas veidiem gan Latvijā, gan citās pasaules valstīs. Salīdzinot ar citiem kredītu veidiem, līzings ir samērā demokrātisks aizņemšanās veids, tas dod iespēju iegūt kāroto preci uzreiz, nenomaksājot pilnu pirkuma summu. Tomēr, juridiski skatoties, līzinga ņēmējs uzņemas samērā nopietnas saistības, kas var nest tālejošas sekas.
No personīgās pieredzes varu teikt, ka ir jābūt ļoti uzmanīgam un vairākas reizes jāizvērtē, vai kāroto lietu var atļauties un tā tiešām ir nepieciešama. Piemēram, nopērkot auto, tā vērtība strauji krītas un, finansiālajai situācijai pasliktinoties, nespējot vairs veikt nolīgtos maksājumus, auto tiek pārdots izsolē, bet tas nesedz visu parāda summu. Atlikums ir jāatmaksā līzinga devējam, neskatoties uz to, ka iegūtā manta tikusi pārdota.
Mans ieteikums būtu neņemt līzingā preces, kurām ir nepieciešams vairāk kā 50 % finansējums ar kredīta vai līzinga palīdzību. Sekojot šim principam, risks palikt parādā pēc nopirktās lietas pārdošanas izsolē, samazinātos līdz minimumam.
Parāds, kuru persona nevar atmaksāt, noved pie smagām sekām, kā piemēram, ģimeņu izjukšanas, kredītu vēstures neatgriezeniska sabojāšana, psiholoģiskām slimībām un pat pašnāvībām. Lai to nepieļautu ieteicams vēlreiz, rūpīgi izvērtēt kredīta, tai skaitā līzinga nepieciešamību.
Un tomēr, iespēja aizņemties, ļauj dzīvot ar augstāku komforta līmeni un pasaule vairs nav iedomājama, bez iespējas aizņemties.
Pielikumā šim darbam pievienoju dzīvokļa līzinga līguma paraugu.
…