Epidemioloģija
Kuņģa vēzis ir viens no visbiežākajiem kuņģa-zarnu trakta audzējiem.
Vīrieši slimo ar kuņģa vēzi vidēji 1,5 -2,2 reizes biežāk nekā sievietes.
Vīriešiem kuņģa vēzis ieņem otro vietu saslimstībā ar vēzi, pirmajā vietā vīriešiem ir plaušu vēzis, sievietēm kuņģa vēzis ieņem ceturto vietu visbiežāko onkoloģisko saslimšanu, pirmajā vietā krūts vēzis, otrajā – resnās zarnas vēzis, trešajā – dzemdes kakla vēzis. Visbiežākā saslimstība ir Japānā, Ķīnā, Dienvidamerikā, kur šis rādītājs ir lielāks par 70, bet Austrumeiropā, Baltijas valstīs (arī Latvijai - lielāks par 30 gadījumiem.
Kuņģa vēža veidi
Histoloģiski kuņģa vēzis ir adenokarcinoma. Tas ir visbiežākāk sastopamais kuņģa ļaundabīgs audzējs – 90 – 95% gadījumu. Nākamajā vietā ir kuņģa limfoma – apmēram 5% gadījumu. Citi kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas audzēji ( sarkoma, gastrinoma, karcinoīds) ir ļoti reti.
Kuņģa adenokarcinoma
Šķir divas ļoti dažādas kuņģa adenokarcinomas - intestinālu (zarnu tipa) un difūzu vēzi. Intestināla kuņģa vēža gadījumā ļaundabīgās šūnas grupējas vienkop un veido dziedzeriem līdzīgas (tubulāras) struktūras. Šis audzējs biežāk skar kuņģa vidējo un distālo daļu. Tam parasti ir ilgs priekšvēža periods, un tas biežāk ir vecākiem cilvēkiem. Tieši šis kuņģa vēzis industriāli attīstītās valstīs kļuvis retāk izplatīts. …