Krustabu 1. diena
Jau no paša rītā sētā sabrauc krustabu viesi — grezni ģērbušies, līdzi ciema kukulis un dāvana bērnam.
Krustabu gods iesākas ar ātro mielastu, kurā dod tikai baltu ēdienu (pienu, sieru, baltmaizi), lai pādei būtu laba, gaiša nākotne. Arī sarunās risina tikai gaišas valodas, lai bērns izaugtu dižens.
Viesi ap galdu sastājas cieši kopā, lai bērnam augtu cieši un līdzeni zobi, kā arī cenšas ātri paēst, lai bērns būtu čakls.
Krustabu 2. diena
Otrā krustabu dienā kūmas gādā bērnam šūpuli. Krusttēvs ir atbildīgs par šūpuļa darināšanu, krustmāte rūpējas par šūpuļa iekārtošanu un izgreznošanu. Simboliski bērna likšana šūpulī — vietas ierādīšana dzimtas kopībā.
Šūpulis sastāv no trīs daļām: līksts, auklām un bērna guldīšanai piemērota viegla groza. Istabā, saulainā vietā pie loga, līksti piestiprina pie griestiem un tievajā galā ar četrām auklām pakar šūpuli.
Vispirms bērna vietā šūpulī liek akmeni, lai piemānītu skauģus un novērstu ļaunumu no bērna. Pēc tam māte šūpulī ieliek dāvanu — ziedu un tikai tad gulda bērnu.
Krustabu 3.diena
Krustabu godus parasti svinēja trīs dienas
Trešajā dienā pēc pusdienām notika šķiršanās. Kūmas atvadoties labi zināja, kāds pienākums viņiem ir bērna audzināšanā.
Visi krustabu viesi dodas uz mājām ar drošu pārliecību, ka bērns izaugs patiesi ražens, godīgs un čakls darba darītājs par prieku saviem vecākiem
Visa mājupbraucamā ceļa garumā nedrīkstēja izteikt nevienu sliktu vārdu vai šaubas par bērna turpmāko dzīvi.
…