Kas ir konvekcija?
Konvekcija ir siltumapmaiņa, kas notiek vienlaikus ar vielas pārnesi. Konvekcijas cēlonis ir temperatūras, blīvuma vai spiediena starpība. Konvekciju var izraisīt arī mākslīgi, piemēram, ar sūkņiem vai ventilatoriem.
Konvekcija
Konvekcija ir tad, kad gaiss ap krāsni sasilst, izplešas un ceļas uz augšu. Ja krāsnij ir konvekcijas kamera (paneļi sānos, kuriem augšā un apakšā ir atveres), tad gaiss starp krāsni un paneļiem sasilst ātrāk. Sasildītais gaiss celsies uz augšu un pārvietos siltumu pa istabu.
Karstais gaiss uzkrājas zem griestiem un būs iespējams pūst to uz leju grīdas virzienā, izmantojot griestu ventilatoru. Salīdzinājumā ar izstarošanu, konvekcijai nepieciešams nedaudz ilgāks laiks, lai sasildītu istabu.
Izstarošana
Izstarošana notiek tad, kad siltums tiek emitēts kā neredzama gaisma. Šie stari pārvietojas pa gaisu, līdz atduras pret materiālu, kas tos absorbē. Tā rezultātā šis materiāls kļūs siltāks.
Šāda veida siltums ir ideāls istabā, kurā ir augsti griesti, ēkās ar daudzām velkmēm, vai vienkārši tad, ja jūs ātri mēģiniet iegūt tiešo siltumu no sava pavarda.
Gan konvekcijas, gan izstarošanas siltums
Gandrīz visos pavardos tiek kombinēta gan izstarošana, gan konvekcija. No izstrādājuma priekšpuses uguns izstaros siltumu caur stikla durtiņām.
Aizmugurē parasti ir uzstādītas konvekcijas plāksnes, lai aizsargātu sienu. Visbiežāk tā ir izstrādājuma sānu sieniņu konstrukcija, kas nosaka, vai krāsns tiek klasificēta kā izstarošanas vai konvekcijas krāsns. Faktiski gandrīz visi izstrādājumi ir to abu apvienojums.…