Galvenās Marksa atziņas
Markss ir atstājis dziļu un visaptverošu ietekmi uz divdesmitā gadsimta dzīvi. Viņa doma ietekmējusi miljonu dzīves un iespaidojusi daudzus modernās sabiedrības aspektus, piemēram, vēsturi, socioloģiju, ekonomiku, filozofiju un mākslu. Daudzas viņa idejas, līdzīgi kā Freida idejas, tagad jau ir kļuvušas par kultūras mantojumu.
Sociālās attiecības, kas pastāv noteiktā laikā, atbilst ― kā apgalvoja Markss ― ražošanas materiālo spēku attīstības līmenim, un viss šo saistīto spēku komplekss veido sabiedrības ekonomisko struktūru
Galvenās Marksa atziņas
Markss apgalvoja, ka, attīstībai turpinoties, nonākam punktā, kad materiālie ražošanas spēki ir pretrunā esošajām ražošanas attiecībām; rezultātā tas, kas reiz bijusi attīstība, tagad kļūst par cilvēku važām un valgiem.
Darbs ir arī vienlaikus cilvēka pašradīšanas instruments.
Sabiedriskajā ražošanā cilvēki stājas noteiktās ražošanas attiecībās,kas atbilst noteiktam materiālo ražošanas spēku attistības līmenim.
Galvenās Marksa atziņas
Sociālo progresu viņš interpretēja kā cīņu un konfliktu vēsturi, līdz ar to sociālais konflikts bija vēstures procesa kodols.
Materiālās dzīves ražošanas veids nosaka sociālo, politisko un garīgo dzīves procesu vispār. Nevis cilvēku apziņa noteic viņu esamību, bet gan otrādi ― viņu sabiedriskā esamība noteic viņu apziņu .
Galvenās Marksa atziņas
Vēsturi veido cilvēciskā darbība un tā ir pakļauta noteiktiem likumiem.
Uzsvēra,ka politiskā vara ir organizēts vienas šķiras spēks,lai apspiestu vai pat iznīcinātu otru.
…