Kognitīvās psiholoģijas skola
Psiholoģijas skola – psiholoģijas priekšstatu sistēma, kura sakņojas noteiktā pasaules uzskatā un cilvēka izpratnē un kuras ietvaros izmanto noteiktu terminoloģiju, pētīšanas metodes un zinātniskuma kritērijus.
Kognitīvās psiholoģijas uzmanības centrā ir izziņa, kā arī tā ietver gan indivīdu kognitīvo, gan sociāli kognitīvo pieeju sociālās psiholoģijas pētījumos.
Kognitīvā psiholoģija pēta cilvēka informācijas apstrādes procesus un to likumsakarības, cilvēka uzmanību, uztveri, paternu atpazīšanu, zināšanu reprezentāciju, atmiņu, valodu, domāšanu, problēmu risināšanu, radošumu, lēmumu pieņemšanu, mākslīgo un cilvēka intelektu, kā arī kognitīvo attīstību.
Kognitīvās psiholoģijas pamatlicēji
Jau iepriekš pieminētais Ulriks Neisers, kurš tiek uzskatīts par kognitīvās psiholoģijas tēvu, bija Vācijā dzimis amerikāņu psihologs. 1967.gadā Neisers publicēja Kognitīvās Psiholoģijas grāmatu, kuras sākotnējais rakstīšanas iemesls bija provocējošs uzbrukums tobrīd populārajiem biheiviorisma uzskatiem. Galvenokārt, savā grāmatā un pētījumos aprakstīja cilvēka atmiņu un uztveri. Interesanti, ka Ulrika neisera oriģinālais vārds bija Ulrihs, taču viņš uzskatīja, ka tas ir pārlieku vācistisks un viņa draugi to nespēja pareizi izteikt, tāpēc viņš nomainīja to uz amerikāniskāku versiju.
…