• Marksisms un tā pamatvirzieni
Šis jēdziens tika iekļauts jau Marksa izpratnē par sabiedrības noslāņošanos, bet, īsumā, marksisms ir filozofiski sociālpolitiska teorija par kapitālistiskā sabiedrībā valdošu šķiru konfliktu, kas neizbēgami noved pie sociāla apvērsuma un ekonomiskās sistēmas maiņas.
Ar sociāldemokrātisko virzienu saprot sabiedrības stabilitātes un sociālā taisnīguma nodrošināšanas vēlmi, izmantojot demokrātijas institūtus, t.i. iekļaujoties pastāvošajā kārtībā panākt nabadzīgo slāņu un sieviešu politiskās tiesības, regulētu darba likumdošanu, nodrošinājumu darba spēju zaudēšanas vai vecuma gadījumā, tiesības uz neatliekamo veselības aprūpi un izglītību utt., ko panāktu sociālu reformu ceļā.
Komunistiskais virzien savukārt sliecās uz radikālismu (Krievijas impērijā tie bija lielinieki), uzskatīja, ka sociālā spriedze sabiedrībā tikai pieaug un tas izvirza strādniecībai uzdevumu veikt savu "vēsturisko misiju", t.i. sagrābt politisko varu bruņotā ceļā, lai pēc tam ar šīs politiskās varas instrumentiem veiktu sociālekonomiskos pārkārtojumus sabiedrībā.
…