Gribu atgādināt vienkāršu algoritmu, kā parūpēties par savas dvēseles higiēnu un nekrist izmisumā, nonākot sarežģītās, pat kritiskās dzīves situācijās.
1. Attīsti savu pašvērtējumu!
Kas ir pašvērtējums?
Tas ir katram no mums. Tas rāda, cik lielā mērā es jūtos apkārtējo cieņas, uzmanības un mīlestības vērts, neatkarīgi no maniem dotā brīža rezultātiem un sasniegumiem.
Vairumam no mums pašvērtējums laiku pa laikam mainās – te mēs izjūtam sevi dzīves virsotnē, jūtamies laimīgi, apmierināti, te – izsisti no līdzsvara, neapmierināti ar sevi, dzīvi, apkārtējiem. Problēmas rodas, ja pašvērtējuma svārstības ir biežas un krasas. Zaudējot pašvērtību, mēs zaudējam enerģiju un spēku uzņemties atbildību un risināt savas problēmas. Mēs sākam vainot sevi, citus, dzīvi, domājam negatīvas stereotipiskas domas un galu galā varam iedzīvoties apātijā, depresijā vai kādā atkarībā (alkohols, smēķēšana, pārēšanās, azartspēles u.tml.).
Ko darīt?
Paanalizēsim, kā mēs vērtējam sevi dažādās dzīves sfērās. Apskatiet šo diagrammu. Katra dzīves joma ir apzīmēta ar X zīmi.
X zīme kreisajā pusē apzīmē to, kādi mēs esam patreizējā brīdī. Labajā pusē ievelciet otru X zīmi tik tālu no pirmās, cik tālu atrodas jūsu ideālais Es no reālā Es.
Padomājiet, kurā sfērā jūs jūtaties viskomfortablāk – kur esat apmierināti ar sevi - un kurā sfērā vēl gribat pilnveidoties. Vissvarīgākais, vai attālums starp reālo un ideālo Es rada mūsos emocionālu diskomfortu, vēlēšanos salīdzināt sevi ar citiem, dusmas uz sevi, t.i, pašvērtības samazināšanos, vai, tieši pretēji, tas ir stimuls attīstībai un pozitīvām pārmaiņām.
Tikpat svarīgi ir zināt, cik daudz cilvēku ietekmē jūsu pašvērtējumu.
Apskatīsim diagrammu, kura palīdzēs mums atbildēt arī uz šo jautājumu. Atzīmējiet uz līnijas krustiņu (jo tālāk uz labo pusi, jo mazāka ietekme).…