Kas ir Internets jeb Globālais tīmeklis?
Internets : Ir publiski pieejama vispasaules savstarpēji saslēgtu datortīklu sistēma, kas pārsūta datus ar pakešu komutācijas palīdzību, izmantojot standartizētu Intertīkla protokolu (IP) un daudzus citus protokolus. Tas ir veidots no tūkstošiem mazāku komerciālu, akadēmisku un valdību tīklu. Tas ietver dažādu informāciju un servisus, tādus, kā elektroniskais pasts, tiešsaites tērzēšana (čats) un cieši saistītās tīmekļa lappuses un citus Globālā tīmekļa dokumentus.
Globālais tīmeklis : (World Wide Web jeb WWW) ir informācijas telpa, kurā informācijas vienības, sauktas par resursiem, tiek identificētas izmantojot vienotos resursu identifikatorus jeb URI.
Globālais tīmekļa 3 standarti
Vienotais resursu vietrādis (URL), kas nosaka katrai informācijas lapai piešķirto unikālo "adresi", pēc kuras tā ir atrodama;
Hiperteksta transporta protokols (HTTP), kas nosaka kā pārlūkprogramma un serveris nosūta informāciju viens otram;
Hiperteksta iezīmēšanas valoda (HTML), kas informācijas kodēšanas metode, kura nodrošina informācijas attēlošanu uz dažāda veida ierīcēm.
URL un URI
URL ir viens no URI veidiem. Vēsturiski abi termini bieži vien ir lietoti kā sinonīmi, jo gandrīz visi URI vienlaicīgi ir arī URL.
URL :
Vienotais resursu vietrādis (vietrādis URL, URL) ir standartizēta resursa (kā dokuments vai bilde) adrese Internetā (vai citviet).
URL shēma :
URL sākas ar shēmas nosaukumu, kam seko kols un shēmai raksturīgā daļa.
Daži URL shēmu piemēri:
http - HTTP resursi
https - HTTP caur SSL
ftp - FTP
mailto – E-pasta adrese
ldap – Lightweight Directory Access Protocol pieprasījumi
news - Usenet ziņu grupas
gopher - Gopher protokols
telnet - Telnet protokols. …