Secinājumi un priekšlikumi
Iekšējais audits pašvaldībā pozicionējams kā neatkarīga, objektīva pārliecības radīšana un konsultēšana, lai uzlabotu pašvaldības darbību un papildinātu tās vērtību, balstoties uz riska vadības, kontroles un pārvaldības procesa novērtējumu.
Tā kā Eiropas likumdošanas ietvaros vietējās pašvaldības tiek uzskatītas par valsts sastāvdaļu, pašvaldībās nepieciešams izveidot līdzīgus noteikumus un institūcijas attiecībā uz iekšējo auditu.
Secinājumi un priekšlikumi (turpinājums)
Iekšējā audita nepieciešamību nosaka pašvaldības darbības apjoma paplašināšanās, sarežģīta informācijas sistēmu darbība pašvaldībā, normatīvo aktu mainīgās prasības. Iniciatīvas atbalstam nepieciešami Latvijas Republikas likumdošanas grozījumi, metodoloģiskā palīdzība, auditoru apmācība.
Pašvaldībai būtu ieteicams iekšējā audita organizāciju sākt bez audita komitejas izveides. Sākumposmā pats svarīgākais ir nokomplektēt speciālistus.
Ieteicamie audita veidi - darbības, finanšu, projektu vadības, informācijas sistēmu, personāla vadības audita- vadoties no autores izstrādātā nolikuma.
Secinājumi un priekšlikumi (turpinājums)
Iekšējiem auditoriem jānovērtē kontroles sistēmu pietiekamība un efektivitāte tādās jomās kā organizācijas pārvaldība, organizācijas darbība, informācijas sistēmas, kas sevī ietver: darbības mērķtiecību, finansu un saimnieciskās darbības, informācijas ticamību un atbilstību, aktīvu drošību, atbilstību likumiem, noteikumiem un līgumiem.
Kontroles pašnovērtējums ir metode, ar kuras palīdzību iekšējie auditori apmāca personālu, kā pētīt pārvaldības procesus un to kontroles kopsakarībā.
…