Transakciju analīze (20.gs.50tie gadi)
Transakcijas jeb mijiedarbības laikā katrs partneris ieņem kādu no trim pozīcijām jeb Es stāvokļiem- “bērns”, “vecāks”, “pieaugušais”.
Ja cilvēkam nav psiholoģiskas problēmas, tas nemitīgi maina lomas. Dažreiz cilvēks iestrēgst kādā no lomām.
Transakciju analīze
Mijiedarbība ar citiem var risināties dažādos līmeņos, sākot ar pavisam vienkāršiem mijiedarbības līmeņiem un beidzot ar augstākiem.
“Spēles” veido slēpto transakciju virkne, tādējādi apzināti vai neapzināti manipulējot ar otru cilvēku.
Spēles traucē veidot patiesi atklātas, tuvas attiecības starp spēles dalībniekiem.
Transakciju analīze
Scenārijs ir spēles, ko cilvēks spēlē visas dzīves garumā. Savu dzīves scenāriju apzināšanās dod cilvēkam iespēju padarīt tos konstruktīvākus vai pat pilnība atteikties no tiem.
Psihoterapijas mērķis ir iemācīt cilvēkam noteiktās situācijās ieņemt “Pieaugušā” stāvokli, kas ļauj atpazīt savas un citu spēles, savlaicīgi tās pārtraukt un pāriet uz saprātīgākām un godīgākām attiecībām.
Teorijas mūsdienīgums
Teorija ir plaši pielietojama mūsdienās kā praktisks līdzeklis cilvēku attiecību pilnīgošanai. Teorija nav domāta tikai cilvēkiem, kuriem ir kādas psiholoģiskas atkāpes vai novirzes, šai analīzei ir universāls raksturs.
Teorijas mūsdienīgums
Mūsdienās aizvien lielāku lomu ikviena cilvēka dzīvē ieņem savstarpējās komunikācijas prasmes, kuru pareizākā izveidošanā var noderēt Ē.Bernsa transakciju teorija.
Ērika Bernsa teoriju mūsdienās ir populāra ne vien psiholoģijas, pedagoģijas un menedžmenta izdevumos, bet arī plašākā sabiedrībā, uz ko norāda grāmatas “Spēles, ko spēlē cilvēki” lielā popularitāte.
…