Uztveres jēdziens
Ar uztveri tiek konstatēta un novērtēta lielāka daļa faktu, piemēram, bērna dzimšanas fakts, kādas lietas izmērs, atrašanas vieta. Protams ar uztveri var tikt novērtēti arī ārējie dabas apstākļi un citi notikumi. Faktu uztvere ir atkarīga no ikdienas pieredzes.
Faktisko apstākļu uztvere
Faktu uztvere ir nepieciešama lai tos varētu pareizi konstatēt. Lietas apstākļu uztvere ir neapšaubāmi atkarīga no katra psiholoģiskajām īpatnībām. Būtisko lomu iegūst arī pieredze. Ne velti saka, ka tieslietas ir konservatīva sfēra, jo valda uzskats ka lietas risināšanu ir drošāk nodot gados vecākam juristam nekā tikko universitātes beidzējam.
Tomēr pieredzes elementi nevar atrasties kaut kur patstāvīgi ārpus uztveres. Tiem jābūt ciešā sakarā ar uztveres elementu. Faktus var konstatēt arī pastiprināti no uztveres un pieredzes elementu saites. Ja tiešā faktu uztvere nav iespējama, tad ir pieļaujams faktus iegūt, tos atsavinot. Šādā veidā tiesību piemērošanas procesā nolēmuma argumentācijas ‘’mugurkauls’’ tiek stiprināts ar tieši neuztveramiem faktiem t.i. netiešie pieradījumi.
Tiesību normas piemērošanas procesa uzsākšanas pamats ir tajā paredzēto faktisko apstākļu iestāšanas, tāpēc pirmā tiesību piemērošanas stadija sastāv no:
1.Juridisko faktu noteikšana
2. Juridisko apstākļu noteikšana…