Elektronu vadītspēja (n tipa)
Germānija un silīcija kristālā divus blakusesošos atomus saista kovalentā saite. Kristāliskajā režģī brīvo elektronu nav, tātad nav arī lādiņnesēju. Ja temperatūra ir vienāda ar absolūto nulli, tīra germānija un silīcija kristālam ir ideāla dielektriķa īpašības.
Ārējo faktoru, piemēram, temperatūras iedarbībā atsevišķas kovalentās saites pārtrūkst, tādēļ pusvadītāja materiāla kristālā rodas brīvie elektroni, kas rada elektronvadītspēju.
Caurumu vadītspēja (p tipa)
Atomi pusvadītāja kristālrežģī ir cieši saistīti ar kovalentajām saitēm. Katru tādu saiti veido divi blakus esošie atomu valentie elektroni. Un tad, ja kādu no šiem elektroniem atbrīvo un tas kļūst par brīvo elektronu, starpatomu saitē paliek it kā iezīmēta “tukša vieta”. Šo “tukšo vietu” sauc par pozitīvo caurumu un tam piemīt pozitīvs elementārlādiņš.
Caurums ar savu pozitīvo lādiņu spēj piesaistīt elektronu no blakusesošās kovalentās saites, savukārt radot caurumu šajā saitē. Process nepārtraukti atkārtojas, tā rezultātā caurums kristāliskajā režģī pārvietojas. Tāpat pārvietojas pozitīvais elementārlādiņš.
Ja nav ārējā elektriskā lauka, elektronu un caurumu pārvietošanās kļūst noteikta – rodas elektriskā strāva.…