Kas ir zaļās vārnas?
Zaļā vārna ir kovārņa lieluma zilganzaļš putns ar brūnganu muguru. Nav saprotams, kāpēc tā ir iesaukta par zaļo, drīzāk šis putns ir elektrozils, arī citās valodās to sauc par zilo vārnu. Līdzīgi kā daudziem tropiskiem putniem zaļajai vārnai tā nav īstā, bet optiskā krāsa, kuras intensitāte un tonis mainās atkarībā no apgaismojuma.
Kāpēc to skaits sarūk?
Daudzas putnu sugas kļuvušas retas tāpēc, ka tām trūkst vietu, kur ligzdot. īpaši apdraudēti ir tie putni, kuri ligzdo citu sugu veidotos lielu un vecu koku dobumos, bet paši sev ligzdas neveido. Tāds putns ir arī zaļā vārna, kuru skaits Latvijā vēl 20. gs. pirmajā pusē sniedzās tūkstošos, bet tagad saglabājušies vairs tikai 20-30 pāru.
Pirmā palīdzība
Jau 1999. gadā Garkalnes apkārtnes mežos Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) izlika un kontrolēja pirmos 20 būrus īpaši zaļajām vārnām. Parauglaukums tika papildināts 2001. un 2002. gadā, aptuveni trīskāršojot būru skaitu. 2002. gadā 28 būri tika izlikti Rēzeknes rajona Veczosnas apkārtnē, 2003. gadā 10 būri – Rīgas rajona Silakrogā, un 2004. gadā ar LDF Life-Nature projekta atbalstu 35 būri arī Valkas rajona Zvārtavas un Valkas pagastos.…