Raksturojums
Katram dārgakmens veidam ir sava tehniskā specifikācija, kuru pārbaudot, var noteikt dārgakmens identitāti, pat ieguves vietu. Nozīmīgākā dārgakmens noteikšanā ir akmens ķīmiskā sastāva noteikšana. Piemēram, dimants sastāv no oglekļa, runīns - no alumīnija oksīda (Al2O3). Cita nozīmīga raksturojošā īpašība ir dārgakmens kristāliskā uzbūve . Nozīmīga īpašība ir arī akmens habituss - raksturīgākā dabisku kristālu forma. Piemēram, dimantam piemīt kubiskā singonija, taču dabā visbiežāk atrod oktaedra formas dimanta kristālus.
Vērtība
Galveno dārgakmens vērtību veido tā skaistums, formas un kristāla masas perfekcija - līdz ar to pats svarīgākais dārgakmens vērtības kritērijs ir tā ārējais izskats. Nozīmīgi ārējā izskata faktori ir krāsa, dzidrums, neparasti optiski fenomeni, neparasti ieslēgumi, arī dabiskā kristāla forma. Pastāvīgi ļoti augstu vērtēts dārgakmens ir dimants - cietākais dabā atrodamais materiāls, kam piemīt daudzas unikālas īpašības. Dimants nebūt nav retākais dārgakmens - ik gadus tiek iegūti miljoniem karātu šī neparasti skaistā akmens.
Dārgakmeņu ieguves vietas
Daļu no dārgakmens vērtības veido tā retums un grūtā pieejamība - vērtīgākos dārgakmeņus var atrast tikai dažās atradnēs.
Liela dārgakmeņu daudzveidība ir tādās valstīs, kā Brazīlijā, Indijā, Srilankā, Madagaskārā. Izcilas smaragda raktuves atrodas Kolumbijā, visskaistāko lazurītu iegūst grūti pieejamā Afganistānas kalnu rajonā, savukārt visskaistākie rubīni līdz nesenam laikam tika iegūti Birmā, Mogokas ielejā.…